Dekompanse sirozlu hastalarda kas kitlesinin korunmasında fizik egzersiz ve beslenmenin rolü
The role of physical exercise and nutrition in the preventation of muscle mass in patients with decompensated cirrhosis
- Tez No: 844790
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Gastroenteroloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Ana bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Karaciğer sirozunda yüksek prevelansa sahip olan sarkopeni hastalarda diğer siroz komplikasyonlarını artırmakta, yaşam kalitesini ve sağ kalımı azaltmakta ve transplantasyon sonrası prognozu kötü etkilemektedir. Çalışmamızda dekompanse karaciğer sirozlu hastalarda kas kitlesini korumak için fizik egzersiz ve beslenmenin rolünü araştırmayı amaçladık. Giriş: Sarkopeni, kas kitle ve fonksiyon kaybı olarak tanımlanmakta ve dekompanse sirozda sık görülen bir komplikasyondur, bunun yanında prognozu negatif etkileyen bir faktördür. Tanıda altın standart yöntem bilgisayarlı tomografidir (BT). Yöntem: Bunu gerçekleştirmek için prospektif, randomize klinik çalışmaya alınan 31 dekompanse karaciğer sirozlu hasta kontrol altına alınamayan asit, kontrol altına alınamayan kanama ve MELD≥15, hepatoselüler kanser, diğer maligniteler, GFR
Özet (Çeviri)
Purpose: Sarcopenia, which has a high prevalence in liver cirrhosis, increases other cirrhosis complications in patients, reduces quality of life and survival, and negatively affects prognosis after transplantation. In our study, we aimed to investigate the role of physical exercise and nutrition in preventing muscle mass in decompansated cirrhosis. Introduction: Sarcopenia is defined as loss of muscle mass and function and is a common complication in decompensated cirrhosis, as well as a factor that negatively affects prognosis. The gold standard method for diagnosis is computed tomography. Method: To achieve this, 31 patients with decompensated liver cirrhosis were included in a prospective, randomized clinical study with uncontrolled ascites, uncontrolled bleeding and MELD≥15, hepatocellular cancer, other malignancies, GFR