Ciddi aort darlığı olan hastaların prognoz değerlendirmesinde CHA2DS2-VASc ve CHA2DS2-VASc-HSF skorlama sistemlerinin öngördürücülüğünün incelenmesi
Examination of the predictiveness of CHA2DS2-VASc and CHA2DS2-VASc-HSF scoring systems in the progosis evaluation of patients with severe aortic stenosis
- Tez No: 844791
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Aort darlığı (AD), Avrupa ve Kuzey Amerika'da cerrahi veya transkateter girişim gerektiren en yaygın primer kapak hastalığıdır. Yapılan çalışmalarda aterosklerotik risk faktörleri ile kalsifik AD gelişimi arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. CHA2DS2-VASc ve CHA2DS2-VASc-HSF skor sistemleri ile aterosklerotik kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi değerlendiren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada cerrahi aort kapak replasmanı (CAKR) veya transkateter aort kapak replasmanı (TAVİ) işlemi yapılmamış ciddi AD'li hastalarda CHA2DS2-VASc ve CHA2DS2-VASc-HSF skor sistemlerinin prognostik değerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 2010-2023 yılları arasındaki hastane verileri taranarak CAKR veya TAVİ yapılmamış ciddi AD tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların CHA2DS2-VASc ve CHA2DS2-VASc-HSF skorları hesaplanarak, en az 2 yıllık takiplerinde inme, miyokard infarktüsü (Mİ), atrial fibrilasyon (AF), kalp yetmezliği (KY) ve kardiyovasküler (KV) ani ölüm gelişim riski değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 129 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 76.910.8 olup, %65.9'u kadındı. Hastaların CHA2DS2-VASc skor ortalaması 4.41.8 ve CHA2DS2-VASc-HSF skor ortalaması 4.82 idi. Hastaların %5.4'ünde inme, %13.2'sinde Mİ, %35.7'sinde AF, %47.3'ünde KY ve %14'ünde KV ani ölüm tespit edildi. Mİ gelişimini tahmin etmede CHA2DS2-VASc skoru ≥5 ve CHA2DS2-VASc-HSF skoru ≥6 olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırası ile p=0.011, p=0.018).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Aortic stenosis (AS) is the most common primary valve disease requiring surgical or transcatheter intervention in Europe and North America. Studies have shown an association between atherosclerotic risk factors and the development of calcific AS. There are studies evaluating the relationship between CHA2DS2-VASc and CHA2DS2-VASc-HSF score systems and atherosclerotic heart disease. In this study, we aimed to investigate the prognostic value of CHA2DS2-VASc and CHA2DS2-VASc-HSF score systems in patients with severe AS without surgical aortic valve replacement (SAVR) or transcatheter aortic valve implantation (TAVI). Materials and Methods: In this study, hospital data between 2010 and 2023 were retrospectively analyzed for patients diagnosed with severe AS without SAVR or TAVR. The CHA2DS2-VASc and CHA2DS2-VASc-HSF scores of the patients were calculated and their association with the development of stroke, myocardial infarction (MI), atrial fibrillation (AF), heart failure (HF), and cardiovascular (CV) sudden death during at least 2 years of follow-up was evaluated. Results: The study included 129 patients. The mean age of the patients was 76.910.8 years and 65.9% were female. The mean CHA2DS2-VASc score was 4.41.8 and the mean CHA2DS2-VASc-HSF score was 4.82. Stroke was observed in 5.4% of patients, MI in 13.2%, AF in 35.7%, HF in 47.3% and CV sudden death in 14%. CHA2DS2-VASc score of ≥5 and CHA2DS2-VASc-HSF score of ≥6 were statistically significant in predicting the development of MI (p=0.011, p=0.018, respectively).