Tekerlekli kara araçlarında GPS/INS entegrasyonu
Integration of GPS/INS to wheeled land vehicles
- Tez No: 84483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR, YRD. DOÇ. DR. EROL SEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ill ÖZET Bu tezde, tekerlekli kara araçlarına GPS/INS yönbulum sistemlerinin entegrasyonunu gerçekleştirebilmek için gerekli bilgi birikimini oluşturmak amacıyla teorik bazlı bir çalışma yürütülmüştür. Mevzubahis sistemlerden GPS çok yeni bir yönbulum sistemidir. 1995 yılında devreye alınmıştır. INS ise özellikle askeri kullanıma yönelik olduğundan ve hassas yönbulum yüksek teknoloji gerektirdiğinden sürekli yenilenmektedir. Bu sebeplerden ötürü her iki sistem için de, Türkiye'de sürekli kullanım ihtiyaçları doğmasına ve kullanılıyor olmalarına rağmen, yeterli ve kolay ulaşılabilir bilgi bulunmamaktadır. Bu tezde, örnek bir uygulama vesilesiyle, tek başlarına bu iki sistem veya entegre halleri hakkındaki gerekli bilgileri toparlayarak, bir spesifikasyon dokümanın hazırlanabilirle amacı güdülmüştür. Bu spesifikasyon dokümanında anlamlı isterlerin oluşturulabilmesi için her iki sistemin de iyi biliniyor olması gerekmektedir. Bu amaçla tez üç bölüme ayrılmıştır. îlk bölümde GPS, ikinci bölümde INS, üçüncü bölümde ise Entegre GPS/INS ve Hibrid Yönbulum Sistemleri hakkında bilgi sunulmuştur. Yurtdışı üretimli bu sistemlerin uygulamaya özel spesifikasyonlarının belirlenebilmesi ve kullanımlarındaki avantajların, kısıtların ve problemlerin öngörülebilmesi için her iki sisteme de ait detay düzeydeki teorik bilgi dökümante edilmiştir. Tezin sonunda bu bilgilerden yararlanılarak tekerlekli bir kara aracı için ihtiyaçlara cevap veren bir“Hibrid Yönbulum Sistemi Spesifikasyon Tablosu”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, a study was carried out in order to gather the required information basis for the integration of GPS/TNS navigation systems to wheeled land vehicles. GPS is a very new system among those two. It became fully operational in 1995. Inertial navigation systems have continously been developed because they're especially for military usage and accurate navigation requires high technology. Because of these reasons, even though requirements for the usage of these systems occur and even they've already been used in Türkiye, not enough and easy reachable information is available yet. The goal of this thesis was to create a specification table using the gathered information about those two systems. A specific topic was chosen to realize this. Both systems should be known well to create such a specification table. For this reason the thesis was divided into three sections. In the first section GPS, in the second INS and finally in the third Integrated GPS/INS and Hybrid Navigation Systems were examined. In order to determine the application specific requirements of such outland producted systems and to consider the advantages, limitations and problems during their usage, detailed therotical information about them was documented. In the final part of the thesis, a“Hybrid Navigation System Specification Table”which will meet requirements was created using the data in preceding sections.