An impact analysis of vehicle to grid (V2G) system on grid by considering the associated stochastic parameters explicitly
Araçtan şebekeye (V2G) sistemlerin şebeke üzerindeki etkilerinin ilgili stokastik parametreler dikkate alınarak incelenmesi
  1. Tez No: 844891
  2. Yazar: BIJAN BIBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TEKİNER MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çevresel problemler tüm dünya ülkeleri için en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmalar, taşımacılığın en büyük emisyon kaynaklarından biri olduğunu göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının (RES) ve elektrikli araçların (EV) yaygınlaşması, emisyon miktarını azaltmak için yeşil çözümler sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı elektrik talebini ve elektrik arzını etkileyecek stokastik parametrelerin açıkça ele alınarak V2G teknolojilerinin şebekenin güvenilirliği, toplam CO2 emisyonu ve toplam maliyeti nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Bu tezde stokastik parametrelere dayalı farkı senaryolar tanımlanmış ve daha sonra her senaryonun güç şebekesi ve talep eğrisi üzerindeki etkileri Monte Carlo Simülasyonu uygulanarak analiz edilmiştir. Simülasyonun çıktıları sabit ve stokastik arz gücü altında üç ana alanda analiz edilmiştir. İlk olarak, farkı arz sistemlerine sahip şebekelerin güvenilirliği değerlendirilerek güvenilirlik ölçmek için iki yeni endeks önerilmiştir. İkinci olarak, içten yanmalı araçlardan (IC) elektrikli taşımacılığa geçişin çevresel boyutları, atmosfere yayılan CO2 miktarına göre değerlendirilmiştir. Üçüncü olarak, sistem maliyeti üzerindeki etkiler dikkate alınmıştır. Sayısal analiz bölümünde oluşan sonuçlar EV'lerin ve V2G sisteminin entegrasyonunun toplam maliyet ve emisyon oranını düşürerek güç şebekesinin verimliliğini artırabileceğini göstermektedir. RES'lerin temelde aralıklı enerji kaynağı olması sistemin güvenilirliğini azaltmakta, ancak bu kaynakların V2G sistemi ile entegrasyonu güvenilirliği artırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Without any doubt, the existing environmental issues are the top worries between all the nations in the current century. Studies have been shown that the transportation is one the biggest sources of emission. The penetration of the renewable energy sources (RESs) and electric vehicles (EVs) are the green solutions to decrease the amount of emissions. The purpose of this study is to consider the stochastic parameters affecting the electricity demand and supply explicitly in the analysis of the reliability of the grid, system cost and CO2 emissions. In this thesis, different scenarios based on stochastic parameters are defined and then the influences of each scenario on the power grid and demand curve is analyzed by applying the Monte Carlo Simulation. We analyze the outputs of our simulation in three main fields under constant and stochastic supply power. First, evaluating the reliability of the system under different conditions of supply power that in this case we propose two new indexes for measuring the reliability of the system. Second, the environmental aspects of migrating from internal combustion cars (IC) to electrified transportation is evaluated based on the amount of emitted CO2 into the atmosphere. Third, the financial aspects of the penetrating the EVs, V2G system and RESs are discussed. In the numerical analysis part under most likely assumed scenarios, results indicate penetration of the EVs and V2G system can improve the power grid's efficiency in terms of decreasing the total cost and emission rate. Mainly intermittent nature of RESs could worsen the reliability of the system but integration of these sources with V2G system could improve the reliability.