Migrenli bireylerde telerehabilitasyon ile uygulanan servikal stabilizasyon egzersiz eğitiminin etkileri
Effects of cervical stabilization exercise training applied with telerehabilitation in individuals with migraine
  1. Tez No: 844890
  2. Yazar: ELİF SENA DÜŞGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, migren tanısı alan bireylerde standart tedaviye ek olarak telerehabilitasyon ile uygulanan servikal stabilizasyon egzersiz eğitiminin sadece standart tedaviye göre ağrı, ileri baş postürü, servikal mobilite, kas performansı, fonksiyonel durum, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladı. Bireyler blok randomizasyon ile stabilizasyon grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olarak ikiye ayrıldı. Ağrı şiddeti, frekansı ve süresi ağrı günlüğü ile, ileri baş postürü ve servikal mobilite gonyometre ile, servikal kas performansı basınçlı biyofeedback ünitesi ile, fonksiyonel durum Migrene Bağlı Dizabilite Değerlendirme Ölçeği [Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS)] ile, uyku kalitesi Jenkins Uyku Skalası (JUS) ile, yaşam kalitesi Baş Ağrısı Etki Testi [Headache Impact Test-6 (HIT-6)] ile değerlendirildi. Kontrol grubuna sadece standart tedavi (ilaç+öneri) uygulandı. Stabilizasyon grubuna ise haftanın 3 günü 8 hafta boyunca standart tedaviye ek olarak telerehabilitasyon ile uygulanan servikal stabilizasyon egzersiz eğitimi verildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of cervical stabilization exercise training applied with telerehabilitation in addition to standard treatment on pain, forward head posture, cervical mobility, muscle performance, functional status, sleep quality, and quality of life in individuals with migraine, compared to standard treatment alone. Participants were randomly divided in two as stabilization group (n=20) and a control group (n=20) by block randomization. Pain intensity, frequency, and duration were assessed using pain diary, forward head posture and cervical mobility was measured with goniometer, cervical muscle performance was assessed using pressure biofeedback unit, functional status was assessed using Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS), sleep quality was assessed using Jenkins Sleep Scale (JSS), and quality of life was assessed using Headache Impact Test-6 (HIT-6). The control group received only standard treatment (medication+recommendations). The stabilization group was given cervical stabilization exercise training applied with telerehabilitation in addition to standard treatment 3 days a week for 8 weeks.