Pistacia vera L. kabuklarının soya (Glicine max L.) nın büyüme ve gelişimine etkisi
Effect of Pistacia vera L. bark on growth and development of soybean (Glicine max L.)
  1. Tez No: 844893
  2. Yazar: TUBA TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında baklagiller familyasından olan soya dünyada en önemli endüstri bitkilerindendir. Soya farklı endüstri kolları için hammadde sağlamasının yanında, değişik şekillerde insan ve hayvan beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Soya ve soya yağı insana faydalı yağ asitlerini içermesinden dolayı şeker, koroner kalp ve damar sertliği gibi hastalıkları olan kişilere önerilmektedir. Soya bitkisinin ana vatanı uzak doğu iken ekonomik olması bakımından başka ülkelerde de yetiştirilmeye başlamış bir bitkidir. Bitkisel proteini yüksek, unundan ekmek yapılabilen, sütünden faydalanılabilen, yemeklik yağı olan endüstriyel bir bitkidir. Yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında bu tez çalışmasında hormon etkisi yapan Pistacia vera L. yumuşak dış kabuklarının soya (Glicine max L.) bitkisinin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Soya yağlı bir bitki olduğundan sıcaklık şartlarına adaptasyonu önemlidir. Daha önce tarafımızdan yapılan birçok araştırmada soyanın tolerans sınırı artırılmaya çalışılacaktır. Bu çalışmada ise önceki deneyimlerimize ve literatüre kazandırılan bilgiler ışığında ekonomik değeri olan soya bitkisinin bölgeye adaptasyonu akımından yetiştirilmesi için önemli bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, soybean, which is from the legume family, is one of the most important industrial plants in the world. In addition to providin graw materials for different industries, soy plays an important role in human and animal nutrition in different ways. Since soybean and soybean oil contain fatty acids that are beneficial to humans, it is recommended for people with diseases such as diabetes, coronary heart and athero sclerosis.While the homeland of the soybean plant is in the Far East, it is a plant that has started to be grown in other countries in terms of being economical. It is an industrial plant with high vegetable protein, flour can be made from bread, milk can be used, and edible oil. In the light of the above-mentioned information, in this thesis, it is aimed to grow the soybean (Glicine max L.) plant of Pistacia vera L. bark, which has a hormone effect. Since soybean is an oily plant, its adaptation to temperature conditions is important. In many studies conducted by us before, the tolerance limit of soybean will be tried to be increased. In this study, it will be an important study for the cultivation of soybean plant, which has economic value, in the light of our previous experience and the in formation gained in the literature.