Functional properties and moisture sorption isotherms of protein isolates from Pistacia terebinthus
Pistacia terebinthus protein izolesinin fonksiyonel özellikleri ve nem sorpsiyon izotermleri
  1. Tez No: 9395
  2. Yazar: ALİ COŞKUN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
P.Terebinthus (Melengiç) protein izolesinin elde edilmesi için optimum şartlar tespit edildi. Bu optimum şartlar altılda elde edilen protein izolesi, fonksiyonel özellikleri ve sorpsiyon izotermlerini tespit etmek için kullanıldı. Fonksiyonel özellikler olarak; köpürme kapasitesi, köpürme kararlılığı., emülsiyon aktivitesi ve emülsiyon kararlılığı çalışıldı. Protein izolesinin denatürasyonu viskozite ölçümü ile kontrol edildi. Ham maddenin, öğütülmüş ham maddenin ve protein izolesinin sorpsiyon izotermleri, üç değişik sıcaklıkta; ısı etkisini ve öğütme etkisini araştırmak için tespit edildi. P. Terebinthus'un içindeki proteinin tüm nem sorpsiyon üzerine katkısı incelendi. Anahtar Kelimeler? P.Terebinthus, Protein İzolesi, Köpürme, Emülsiyon, Nem Sorpsiyonu
Özet (Çeviri)
The optimum conditions for the production of protein isolate from P. Terebinthus were determined. Bulk quantities of protein isolates obtained under these optimum conditions were used to study the functional properties and sorption isotherms. The foaming capacity, foam stability, emulsifying activity and emulsion stability were the functional properties examined. Denaturation of the protein isolate was also controlled by the viscosity measurement. The moisture sorption isotherms were determined for the raw material, blended raw material and protein isolate at three different temperatures to investigate the effects of factors such as blending and temperature, on moisture sorption. The contribution of protein component of P. Terebinthus to the overall moisture sorption was also investigated. Key words : P. Terebinthus, Protein isolate, Foaming, Emulsifying, Moisture sorption IV