Kentsel alanlara yönelik kurakçıl peyzaj tasarım önerisi: İstanbul - Silivri Sahil Parkı
Xeriscape design proposal for urban areas: Silivri (Istanbul) Coast Park
- Tez No: 844912
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyadaki sera etkisi ve küresel ısınma, iklim değişikliğinin etkilerini artırmaktadır. Bilinçsiz tüketilen kaynaklardan dolayı iklim değişikliği etkileri; yağışlardaki düzensizlik, bitki örtüsünün zarar görmesi, buzulların erimesi, orman yangınları, kuraklık vb. şeklinde görülmektedir. Küresel düzeydeki bu etkiler, insanların bilinçlenmesi ve ekolojik yaklaşımların uygulanması yönünden oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda peyzaj ekolojisi ile beraber kentsel alanlardaki planlama ve tasarım kriterleri değişiklik göstermektedir. Özellikle kuraklıkla başa çıkmak için suyun etkin kullanılması gerekmektedir. Ekolojik bir yaklaşım biçimi olan Xeriscape (Kurakçıl Peyzaj Tasarımı), suyun etkin kullanılmasını amaçlamaktadır. Yöreye uygun bitkilerin seçimi, etkin sulama, malçlama uygulaması ve minimum çim alanları oluşturma ilkeleri ile kurakçıl peyzaj tasarımı gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda çalışma alanı olarak İstanbul'un Silivri ilçesindeki Sahil Parkı seçilmiştir. Tezin yöntemi üç aşamadan oluşmaktadır. Konuya ilişkin literatür taraması yapılmış, örnek alandaki mevcut durum tespit edilmiş ve alan bölgelendirilerek öneri kurakçıl peyzaj tasarım fikirleri oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında alan büyüklüğü, alandaki bitki gruplarının adet ve türleri, bitkilerin yaprak dökme ve herdemyeşil olma durumu, kurakçıl peyzaj tasarımına uygun olma ve olmama durumu, bitkilerin su istek seviyeleri tespit edilmiştir. Verilere göre alanın kurakçıl peyzaja uygun olma durumları (birinci bölge %51, üçüncü bölge %90) tespit edilmiştir. Bu özellikler doğrultusunda tasarıma uygun bitkiler (Cercis siliquastrum, Yucca filamentosa vb.) tercih edilmiştir. Akabinde plan ve perspektif görünümleri ile tasarımlar geliştirilmiştir. Sonuç olarak çalışma kapsamında kurakçıl peyzajın önemine ve suyun etkin kullanılması gerektiğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The greenhouse effect and global warming in the world increase the effects of climate change. Climate change effects due to unconsciously consumed resources; irregularities in rainfall, damage to vegetation, melting of glaciers, forest fires, drought, etc. It is seen as. These effects at the global level are very important in terms of raising awareness of people and the application of ecological approaches. In this context, planning and design criteria in urban areas vary with landscape ecology. Especially in order to cope with drought, water must be used effectively. Xeriscape (Arid Landscape Design), an ecological approach, aims to use water effectively. Xeriscape design is carried out with the principles of selection of plants suitable for the region, effective irrigation, mulching application and creating minimum grass areas. In this context, the Coast Park in Silivri district of Istanbul was chosen as the study area. The method of the thesis consists of three stages. A literature review on the subject was made, the current situation in the sample area was determined, and the proposed xeriscape design ideas were created by zoning the area. Within the scope of the study, the size of the area, the number and types of plant groups in the area, the deciduous and evergreen status of the plants, their suitability for xeric landscape design or not, the water demand levels of the plants were determined. According to the data, the suitability of the area for xeric landscape (first region 51%, third region 90%) was determined. In line with these features, plants suitable for the design (Cercis siliquastrum, Yucca filamentosa, etc.) were preferred. Subsequently, designs for the area were developed with plan and perspective views. As a result, within the scope of the study, the importance of xericscape and the need to use water effectively were emphasized.