Gestasyonel Diyabetes Mellitus ile Serum Sestrin 2 düzeyinin ilişkisi
The relation between Gestational Diabetes Mellitus and Serum Sestri̇n 2 levels
  1. Tez No: 845142
  2. Yazar: YETKİN DİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gebelik sırasında tespit edilen, gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde glukoz metabolizmasında ki anormallik sonucu ortaya çıkmaktadır. GDM dünya genelinde anne ve bebek sağlığı açısından büyük bir tehdittir. Bu sebeple GDM'nin patogenezi, erken teşhisi, tedavisi hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada oksidatif streste yeri olan sestrin 2 ile c-reaktif protein (CRP) düzeylerini, GDM tanısı alan ve almayan gebe hastalarda karşılaştırıp GDM ile sestrin 2 ve CRP ilişkisini, GDM etyopatogenezinde sestrin 2 ve CRP'nin yerini değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, gönüllü katılım formunu dolduran 18-45 yaş aralığında 24-28. gebelik haftaları arasında 75 g oral glukoz tolerans testi (OGTT) ya da 100 gr OGTT yapılmış 84 gebe alındı. Bunlardan 43 sağlıklı gebe kontrol grubunu oluşturuken, diğer 42 GDM tanısı almış gebe ise GDM grubunu oluşturmakta idi. Gebelerin antropometrik ölçümleri yapıldı. Hastaların rutin tetkikleri sırasında istenen açlık plazma glukoz (APG), hemoglobin A1c (HbA1c), 75 g OGTT veya 100 g OGTT, kreatinin, potasyum, sodyum, albümin, kalsiyum, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit (TG), tam kan sayımı, tiroid stimulan hormon (TSH), serbest T4 (sT4) sonuçları kaydedildi. Gebelerin rutin tahlileri için açlık sırasında alınan kan örneklerinden sestrin 2 ve CRP düzeyleri çalışıldı. Bulgular: GDM ve sağlıklı gebelerin, yaş ve gebelik haftası karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0,076, p=0,173).
Özet (Çeviri)
Objective: Gestational diabetes mellitus (GDM) occurs as a result of an abnormality in glucose metabolism detected during pregnancy, during the second and third trimesters of pregnancy. GDM is a major threat to maternal and infant health worldwide. For this reason, research on the pathogenesis, early diagnosis and treatment of GDM is necessary. In this study, we aimed to compare the levels of sestrin 2, which are involved in oxidative stress, and c-reactive protein (CRP) in pregnant patients with and without GDM and to evaluate the relationship between GDM and sestrin 2 and CRP and the role of sestrin 2 and CRP in the etiopathogenesis of GDM. Materials and Methods: In our study, 84 pregnant women between the ages of 18-45 who completed the voluntary participation form and underwent 75 g oral glucose tolerance test (OGTT) or 100 g OGTT between 24-28 weeks of gestation were included. Of these, 43 healthy pregnant women constituted the control group and the other 42 pregnant women diagnosed with GDM constituted the GDM group. Anthropometric measurements were made. Fasting plasma glucose (FPG), hemoglobin A1c (HbA1c), 75 g OGTT or 100 g OGTT, creatinine, potassium, sodium, albumin, calcium, low density lipoprotein (LDL), triglyceride (TG), complete blood count, thyroid stimulating hormone (TSH), free T4 (sT4) results were recorded. For routine analysis of pregnant women, sestrin 2 and CRP levels were determined from blood samples obtained during fasting. Results: There was no statistically significant difference between the age and gestational week of GDM and healthy pregnant women (p=0.076, p=0.173, respectively).