Servikal premalign lezyonlarda doppler ve strain elastografinin rolü
The role of doppler and strain elastography in cervical premalignant lesions
- Tez No: 845183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK AKSELİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmadaki amacımız; servikal premalign lezyonların smear taramaları sonrasında olası kolposkopi süreci ve histopatolojijk tanı öncesi doku sertlikleri ile lezyon özelliklerine daha kapsamlı bir bakış sağlayarak ara basamak oluşturmaktır. Servikal elastografi ile belirlenecek serviks özelliklerinin ve doku sertlik derecelerinin smear sonuçları ile ilişkisini kapsamlı şekilde değerlendirmesini hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız da Haziran 2023 – Aralık 2023 dönemleri arasında Bursa Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine ve jinekoloji-onkoloji polikliniğine başvuran servikal sitoloji örneği vermiş olan hastaların sonuç kontrolüne gelerek çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayanları çalışmaya dahil edildi. Sitoloji sonuçları normal olarak raporlanan 60 hasta ve anormal olarak raporlanan 60 hasta (30 ASCUS, 15 LSIL, 15 HSIL) randomize seçilerek çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, gebelik geçmişi, kronik hastalıkları, boy ve kilosu, geçirilmiş cerrahi öyküleri, sigara kullanım öyküsü, jinekolojik şikayetleri, korunma yöntemleri sorgulandı. Sitoloji sonuçları normal ve anormal olan gruplarda; servikal strain elastogram değerleri, servikal doppler adler kanlanma skalası, RI oranları, ultrason kapsamlı skor oranlarına bakıldı ve istatiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Katılımcıların serviks strain elastogramları incelendiğinde %3,3'ünün yumuşak paternde, %15,8'inin az mozaik paternde, %40'ının mozaik paternde, %30'unun hafif sert paternde ve %10,8'inin ise sert paternde olduğu görülmektedir. Doppler Adler kan akım sınıflandırmalarında olguların %22,5'i Class 0 grubunda, %52,5'i Class 1 grubunda, %17,5'i Class 2 grubunda ve %7,5'i ise Class 3 grubundadır. Servikal gerinim oranları; smear negatif hastalarda 2.37 (0,29-6,5), ASCUS tanılı hastalarda 3,01 (0.33-7,33), LSIL tanılı hastalarda 3,92 (2,12-6), HSIL tanılı hastalarda 3,96 (1,94-7,5) olarak hesaplandı. RI ölçümleri smear negatif hasta grubunda 1.45 (0,34-3,21), ASCUS tanılı hastalara 1.02 (0,27-2,74), LSIL tanılı hastalarda 1.3 (0,58-2,86), HSIL tanılı hastalarda 1.1 (0,66-2,8) olarak hesaplanmıştır. Seviks ön-arka duvar gerinim oranları smear negatif hastalarda 2,57-1,87, ASCUS tanılı hastalarda 3,34-2,68, LSIL tanılı hastalarda 3,78-2,96, HSIL tanılı hastalarda 4,05-3,67 olarak bulunmuştur. Katılımcıların smear gruplarına (normal ve anormal) göre sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasına yönelik bulgular incelendiğinde; yaşa, vücut kitle indekslerine, gravide, parite, abortus ve yaşayan değerlerine göre aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Our aim in the study is; It is an intermediate step by providing a more comprehensive look at tissue hardness and lesion characteristics before the possible colposcopy process and histopathological diagnosis after smear scans of cervical premalignant lesions. We aim to comprehensively evaluate the relationship between cervical features and tissue hardness levels determined by cervical elastography and smear results. Materials and Methods: In our study, patients who applied to Bursa City Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic and gynecology-oncology outpatient clinic between June 2023 and December 2023 and provided a cervical cytology sample were included in the study. Those who came for the result control and met the inclusion criteria were included in the study. 60 patients whose cytology results were reported as normal and 60 patients whose cytology results were reported as abnormal (30 ASCUS, 15 LSIL, 15 HSIL) were randomly selected and included in the study. The patients' age, pregnancy history, chronic diseases, height and weight, previous surgical history, smoking history, gynecological complaints, and contraceptive methods were questioned. In groups with normal and abnormal cytology results; Cervical strain elastogram values, cervical Doppler Adler blood flow scale, RI rates, ultrasound comprehensive score rates were examined and compared with statistical methods. Results: When the cervix strain elastograms of the participants are examined, it is seen that 3.3% have a soft pattern, 15.8% have a slightly mosaic pattern, 40% have a mosaic pattern, 30% have a slightly hard pattern and 10.8% have a hard pattern. In Doppler Adler blood flow classifications, 22.5% of the cases are in the Class 0 group, 52.5% in the Class 1 group, 17.5% in the Class 2 group and 7.5% in the Class 3 group. Cervical strain rates; 2.37 (0.29-6.5) in smear-negative patients, 3.01 (0.33-7.33) in patients diagnosed with ASCUS, 3.92 (2.12-6) in patients diagnosed with LSIL, 3.96 (1) in patients diagnosed with HSIL. It was calculated as .94-7.5). RI measurements were 1.45 (0.34-3.21) in the smear-negative patient group, 1.02 (0.27-2.74) in patients diagnosed with ASCUS, 1.3 (0.58-2.86) in patients diagnosed with LSIL, and 1.1 (0.58-2.86) in patients diagnosed with HSIL. It was calculated as 0.66-2.8). Sevix anterior-posterior wall strain ratios are 2.57-1.87 in smear-negative patients, 3.34-2.68 in patients diagnosed with ASCUS, 3.78-2.96 in patients diagnosed with LSIL, 4.05-3.67 in patients diagnosed with HSIL. was found as. When the findings regarding the comparison of numerical variables according to the participants' smear groups (normal and abnormal) are examined; No statistically significant difference was detected between them according to age, body mass index, gravidity, parity, abortus and survival values (p>0.05).