Rumex crispus L. (evelik) bitkisinden hazırlanan azot katkılı karbon kuantum noktalarla (N-CQDS) dekore edilen TiO2 ve ZnO heteroeklemlerinin mor ötesi ve görünür bölgede fotokatalitik ilaç oksidasyonunda performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of TiO2 and ZnO heterojunctions decorated with nitrogendoped carbon quantum dots (N-CQDS) prepared from Rumex crispus L. (evelik) plant inphotocatalytic pharmaceutical oxidation in the ultraviolet and visible regions
- Tez No: 845184
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Erzurum bölgesinde bol miktarda yetişen Rumex crispus L. bitkisinden hidrotermal yöntemle azot doplanmış karbon kuantum noktalar (N-CQDs) sentezlendi. Daha sonra güçlü spektral ve elektronik özelliklere sahip N-CQDs ve mükemmel kromik özelliklere sahip mezo-tiyofen iyodo BODIPY (Bdp) boyası TiO2 ve ZnO'in fotokatalitik aktivitesini artırmak amacıyla bu yarı iletkenlerle bir araya getirildi ve N-CQDs/TiO2, N-CQDs/ZnO ve N-CQDs/TiO2/Bdp heteroeklem yapıları oluşturuldu. Sentezlenen katalizörlerin UVA ve görünür bölge ışınları altında ilaç gideriminde gösterdikleri fotokatalitik aktivite değerlendirildi. Yöntem: Sentezlenen katalizörlerin yapısı XRD, TEM, SEM/EDS, XPS, BET ve FTIR gibi yöntemlerle analiz edilirken, optik özellikleri UV-Vis ve fotolüminesans (PL) spektroskopisi ile değerlendirildi. Sentezlenen katalizörlerle antibiyotik sınıfından seçilen Tetrasiklin (TC) ve Siproflaksazin (SİP) gibi antibiyotiklerin fotooksidasyon yöntemiyle giderimi sistematik olarak incelendi. İlaç giderim etkinliği üzerine UVA ve görünür bölge ışın kaynağı, katalizör ve ilaç konsantrasyonu, pH, inhibitör etkisi ve reaksiyon süresi gibi parametrelerin etkisi incelendi. N-CQDs/ZnO katalizörü ile görünür ışık altında yapılan fotokataliz deneyleri persülfat (PS) anyonları eşliğinde gerçekleştirildi. Bulgular: Katalizörlerin karakterizasyonundan,
Özet (Çeviri)
Purpose :In this study, nitrogen-doped carbon quantum dots (N-CQDs) were synthesized by hydrothermal method from the Rumex crispus L. plant, which grows abundantly in the Erzurum region. Then, N-CQDs with strong spectral and electronic properties and meso-thiophene iodo BODIPY (Bdp) dye with excellent chromic properties were combined with these semiconductors to increase the photocatalytic activity of TiO2 and ZnO. N-CQDs/TiO2, N-CQDs/ZnO and N-CQDs/TiO2/Bdp heterojunction structures were created. The photocatalytic activity of the synthesized catalysts in drug removal under UVA and visible light was evaluated. Method: While the structure of the synthesized catalysts was analyzed by methods such as XRD, TEM, SEM/EDS, XPS, BET and FTIR, their optical properties were evaluated by UV-Vis and photoluminescence (PL) spectroscopy. The removal of antibiotics selected from the antibiotic class such as Tetracycline (TC) and Ciprofloxazine (SIP) by photooxidation method was systematically examined with the synthesized catalysts. The effects of parameters such as UVA and visible radiation source, catalyst and drug concentration, pH, inhibitor effect and reaction time on drug removal efficiency were examined. Photocatalysis experiments performed under visible light with N-CQDs/ZnO catalyst were carried out in the presence of persulfate (PS) anions. Findings: From the characterization of the catalysts, it was understood that the hydrothermal synthesis of N-CQDs nanoparticles with particle size