Plastik sanatlarda ikon olarak böcek
Insect as icon in plastic arts
- Tez No: 845230
- Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma temel olarak plastik sanatlarda antik dönemlerden bu yana böcek kavramına yaklaşımı ve sanat nesnesi olarak böceğin kullanımına odaklanmaktadır. Birinci bölümde, imge, sembol, simge, ikon, ikona gibi temel kavramlar ve birbirleri arasındaki ayrımlar ve benzerlikler üzerinde durulmuştur. Entomolojinin böceğe yaklaşımı, Antik Mısır'da böcek sembolü, ilk böcek görüntüleri ve bunların anlam dünyası üzerine araştırmalar görsel kültürün ilk örnekleri olarak ortaya konulmuştur. Kronolojik olarak farklı din ve kültürelde böcek ikonun yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, 'Erken Dönem Sanatında Böcek' ve alt başlıkları oluşturulmuş, Jan Van Kessel' in Resimlerinde İkon Olarak Böcek Formu, Kessel'in böcek eserlerinde ideolojik, maddi ve sanatsal dönüşümler incelenmiş, erken dönem sanatlarında böcek, tarihsel öneme sahip sanatçıların eserlerinde böcek imgesini kullanmaları ve bunu hangi düşünce yapısıyla ele aldıkları konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. 'Sanatçıların Böcek İmgesini İfade Biçimleri' adlı üçüncü bölümde, Marcel Duchamp, Salvador Dali, Jennifer Angus, Yüksel Arslan, Mümtaz Yener, Rafael Gomez Barros, Catherıne Chalmers, Ergin İnan, Jan Fabre, Damien Hirst, Louise Bourgeois'in böcek imgelerinin kullanıldığı eserleri incelenip analiz edilerek, yapmış oldukları çalışmaları hangi düşünce yapılarıyla ele aldıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study basically focuses on the approach to the concept of insects in plastic arts since ancient times and the use of insects as art objects. In the first part, basic concepts such as image, symbol, symbol, icon, and the differences and similarities between each other are emphasized. Research on entomology's approach to insects, the insect symbol in Ancient Egypt, the first insect images and their world of meaning have been put forward as the first examples of visual culture. Chronologically, the place and importance of the insect icon in different religions and cultures is emphasized. In the second chapter, 'Insect in Early Period Art' and its subheadings were created, the Insect Form as an Icon in Jan Van Kessel's Paintings, the ideological, material and artistic transformations in Kessel's insect works were examined, the insect in early period art, the insect image in the works of historically important artists. Evaluations were made about their use and the mindset with which they handled it. In the third section titled 'Artists' Ways of Expressing the Insect Image', works by Marcel Duchamp, Salvador Dali, Jennifer Angus, Yüksel Arslan, Mümtaz Yener, Rafael Gomez Barros, Catherine Chalmers, Ergin İnan, Jan Fabre, Damien Hirst, Louise Bourgeois, using insect images are discussed. were examined and analyzed, and the mindsets with which they handled their work were examined.