İnanç pratikleri bağlamında yoga: Nitel bir araştırma
Yoga within the context of faith practices: A qualitative research
- Tez No: 845299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, insanların inanç pratiklerini sosyolojik olarak yoga çerçevesinde ele alırken bu dönüşümün sebeplerinin neler olabileceğini ve bu dönüşümün bireyler tarafından nasıl değerlendirildiğini ele alamaya çalışmıştır. İnanç pratikleri ruhsal ve zihinsel süreçte spesifik anlamda önemli bir kültürel unsurdur. Çalışmanın amacı; inanç pratiklerinin yogayla ilişkisinin sosyal gerçekliğe yansıyışının literatür adına bilgi üretmesidir. Temel problem alanı, toplumun inanma isteği üzerinden ele alınarak, kişilerin inanç pratiklerinde yeni dini hareketler gibi farklılıklara yönelmesinde rol oynayan faktörler hakkında bir farkındalık oluşturulması yoga üzerinden hedeflenmiştir. Aktörün akıştaki mevcudiyetini değerlendirmek ve toplumsalda ola gelen gerek maddi gerekse de manevi yıkımlarda baş etme stratejisi olarak hızla yükselen yoga örneğiyle konuya ilişkin bilgi üretmek amaçlanmıştır. Çalışmanın temel kabulü bireyin inandığı üst varlıkla ilişkisi bağlamında modern sosyal teorilere dayanmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında ele alınan; bireylerin sahip oldukları inanç güdüsünün tarihi din sosyolojisinin literatüre yansımış geniş yelpazesinden yararlanılarak oturtulmaya çalışılmıştır. Bu kısımda postmodern dönemde ruhsal iyileşmeye yönelik aktivitelerin kendisini artarak göstermesinin arkasındaki sebep anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın teoriği, inanç kültürünün gelişiminin nasıl olduğu ve günümüz dünyasında geldiği son nokta üzerine kurulmuştur. Çalışmanın son kısmında ise mikro ölçekli düzlemde bireylerin yaklaşımı açısından bu gelişimin meydana getirdiği ve inanma isteğini ne yönde etkilediği en az bir senedir düzenli yogayla ilgilenen bireylerle yapılan mülakatlar üzerinden incelenmiştir. Yoga merkezleri ve sonrasında yoga merkezlerinin yönlendirmesiyle ulaşılan ve tanıdıkların tanıdıklarını yönlendirmesiyle, 22-62 yaş arası Türkiye'nin çeşitli illerinden Kartopuyla 18 katılımcının oluşturduğu örneklem kümesi belirlendikten sonra mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, while examining people's belief practices sociologically within the framework of yoga, tried to address what the reasons for this transformation might be and how this transformation is evaluated by individuals. Belief practices are a specifically important cultural element in the spiritual and mental process. Purpose of the study; The reflection of the relationship between belief practices and yoga on social reality produces knowledge in the name of literature. By addressing the main problem area through society's desire to believe, it is aimed through yoga to raise awareness about the factors that play a role in people's turning to differences in their belief practices, such as new religious movements. It is aimed to evaluate the presence of the actor in the flow and to produce information on the subject with the example of yoga, which is rapidly rising as a coping strategy in both material and spiritual destruction in society. The basic assumption of the study is based on modern social theories in the context of the individual's relationship with the higher being he believes in. Discussed in the theoretical part of the study; The history of the belief motivation of individuals has been tried to be established by making use of the wide spectrum of the sociology of religion reflected in the literature. In this section, we tried to understand the reason behind the increasing number of activities aimed at spiritual healing in the postmodern period. The theory of the study is based on how the culture of belief developed and its final point in today's world. In the last part of the study, the effects of this development in terms of individuals' approach on a micro-scale level and their desire to believe were examined through interviews with individuals who have been interested in regular yoga for at least a year. Interviews were conducted after determining the sample set consisting of 18 participants from various provinces of Turkey, aged 22-62, who were contacted by yoga centers and later by the guidance of yoga centers and acquaintances referred their acquaintances.