Gelir eşitsizliğinin yenilenebilir enerji üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan ülkeler örneği
The impact of income inequality on renewable energy: The case of developing countries
  1. Tez No: 845341
  2. Yazar: HARUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda, güncel literatür yenilenebilir enerjinin belirleyicileri üzerinde araştırma yapmaktadır. Temiz enerji kaynaklarının önemi, çevresel bozukluğun olumsuz etkileri ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında çevresel bozulmanın olumsuz etkilerini baskılamak için önemli bir parametre olan yenilenebilir enerji üzerine odaklanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, 33 gelişmekte olan ülke için gelir eşitsizliğinin yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gelir eşitsizliği ve yenilenebilir enerji arasındaki ilişki, 1995-2020 dönemi için ikinci nesil panel veri analiz yöntemlerinden faydalanılarak test edilmektedir. Analiz edilen yedi farklı tahmin modeli, yenilenebilir enerjinin belirleyicileri olarak gelir eşitsizliğinin yanı sıra ekonomik büyüme, çevre kirliliği, ticari açıklık, doğal kaynaklar, endüstrileşme ve finansal gelişme açıklayıcı değişkenlerini içermektedir. Çalışmanın analiz bulguları, Westerlund bootstrap tekniği kullanılarak ampirik modellerdeki değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığını kanıtlamaktadır. AMG tahmincisinden elde edilen uzun dönem katsayı tahmin sonuçları, gelir eşitsizliğinin yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular, endüstriyel katma değerin uzun vadede yenilenebilir enerjiyi tetiklediğini ortaya koymaktadır. Fakat uzun dönemli bulgular ekonomik büyümenin, çevre kirliliğinin ve finansal gelişmenin yenilenebilir enerji tüketimini negatif şekilde etkilediğini kanıtlamaktadır. Dahası, yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde ticari açıklık ve doğal kaynaklara ilişkin etkileri gösteren uzun dönem katsayıların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ortaya koyulmaktadır. Dumitrescu ve Hurlin bootstrap yönteminden elde edilen değişkenler arasındaki nedensellik bulguları, gelir eşitsizliği ile yenilenebilir enerji tüketimi arasında çift yönlü nedenselliğin varlığını ispatlamaktadır. Tahminler ilave olarak ekonomik büyüme, çevresel bozukluk, endüstrileşme ve yenilenebilir enerji arasında karşılıklı nedensellik bağının bulunduğunu destekleyen sonuçlar sunmaktadır. Dahası doğal kaynaklardan ve ticari açıklıktan yenilenebilir enerji tüketimine doğru tek yönlü nedensellik bağının olduğu saptanmaktadır. Diğer taraftan, yenilenebilir enerji tüketiminden finansal gelişmeye doğru bir nedensellik ilişkisi tespit edilmektedir. Tez çalışmasının ampirik kısmından ulaşılan bu sonuçlar, gelişmekte olan ülkelerde gelir eşitsizliği – yenilenebilir enerji tüketimi ilişkisini istatistiksel olarak doğrulamaktadır. Son olarak, ulaşılan bu ampirik kanıtlar gelişmekte olan ülkeler açısından çeşitli politika önerilerinin sunulmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, current literature has been conducting research on the determinants of renewable energy. The importance of clean energy sources emerges with the negative effects of environmental degradation. Therefore, this thesis focuses on renewable energy, which is an important parameter to suppress the negative effects of environmental degradation. The aim of this thesis is to investigate the impact of income inequality on renewable energy consumption for 33 developing countries. The relationship between income inequality and renewable energy is tested using second generation panel data analysis methods for the period 1995-2020. The seven different estimation models analyzed include economic growth, environmental pollution, trade openness, natural resources, industrialization and financial development explanatory variables in addition to income inequaility as determinants of renewable energy. The analysis findings of the study prove the existence of a cointegration relationship between the variables in the empirical models using the Westerlund bootstrap technique. The long-run coefficient estimation results obtained from the AMG estimator show that income inequality has a positive effect on renewable energy consumption. In addition, the findings reveal that industrial value added triggers renewable energy in the long run. However, the long-run findings prove that economic growth, environmental pollution and financial development negatively affect renewable energy consumption. Moreover, it is revealed that the long-run coefficients showing the effects of trade openness and natural resources on renewable energy consumption are statistically insignificant. The causality findings obtained from the Dumitrescu and Hurlin bootstrap method prove the existence of bidirectional causality between income inequality and renewable energy consumption. The estimates additionally provide support for a bidirectional causal link between economic growth, environmental degradation, industrialization and renewable energy. Moreover, it is determined that there is a unidirectional causal link from natural resources and trade openness to renewable energy consumption. On the other hand, a causal relationship is detected from renewable energy consumption to financial development. These results obtained from the empirical part of the thesis statistically confirm the income inequality – renewable energy consumption relationship in developing countries. Finally, this empirical evidence enables the presentation of various policy recommendations for developing countries.