Mustafa Orakçı'nın 'Levent' kitap dizisindeki değerler ile 5. sınıf Türkçe ders kitabındaki metinlerin içerdiği değerlerin karşılaştırılması
Comparison of the values in Mustafa Orakçı's 'Levent' book series and the values contained in the texts in the 5th grade Turkish course book
  1. Tez No: 845340
  2. Yazar: HASAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin en çok okuduğu kitap serilerinden biri olan ''Levent'' kitap dizisindeki değerler ile Türkçe ders kitabındaki değerleri karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamında Mustafa Orakçı'nın 10 adet çocuk kitabı ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında okullarda kullanılan 5. sınıf Türkçe ders kitabı doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Belirlenen kitaplar ve ders kitabındaki metinler Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan ''adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik (on kök değer)'' değerlerine göre incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre, ilköğretim 5. Sınıf Türkçe ders kitabındaki metinlerde toplam 126 adet değer vardır. ''yardımseverlik'' metinlerde en çok kullanılan değerdir. En fazla değerin yer verildiği tema ''Erdemler'' temasıdır. ''Levent'' kitap dizisinde ise, 10 adet kitapta toplam 235 adet değer bulunmuştur. Kitaplarda en fazla işlenen değer ''sorumluluk'' değeridir. En fazla değerlerin yer aldığı kitap ''Çöp Kamyonunun Gizemi'' adlı çocuk kitabıdır. Ders kitabındaki metinler ve çocuk kitaplarının içerdiği metinler karşılaştırıldığında en çok işlenen değerin ders kitabında 'yardımseverlik'(%19,04), çocuk kitaplarında ise 'sorumluluk'(%17,87) olduğu tespit edilmiştir. İşlenme yüzdeleri en yakın olan(15,87-15,31) değer ise 'sevgi' olarak tespit edilmiştir. En az işlenen değer ise ders kitabında dürüstlük(%3,96), çocuk kitaplarında ise sabır(%3,4) değeridir. Sonuç olarak 5. Sınıf Türkçe ders kitabında ve 'Levent' kitap dizisinde, değerlerin belirgin olarak yer aldığı fakat kitaplarda ve metinlerde değerlerin kullanım sıklığının düzenli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the values in the ''Levent'' book series, one of the most read book series by secondary school students, with the values in the Turkish textbook. Within the scope of the study, 10 children's books by Mustafa Orakçı and the 5th grade Turkish textbook used in schools in the 2022-2023 academic year were examined using the document analysis method. The determined books and the texts in the textbook were examined according to the values of“justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, helpfulness (ten root values) included in the Turkish Language Curriculum. According to the results of the research, there are 126 values in the texts in the primary school 5th grade Turkish textbook. ''Helpfulness'' is the most used value in texts. The theme most valued is the theme of ”Virtues“. In the''Levent'' book series, a total of 235 values were found in 10 books. The most processed value in the books is ''responsibility''. The book which has got the most values is the children's book called ”The Mystery of the Garbage Truck". When the texts in the textbook and the texts in children's books were compared, it has been detected that the most frequently processed value was ''helpfulness'' (19.04%) in the textbook and ''responsibility'' (17.87%) in children's books. The value with the closest processing percentage (15.87-15.31) was determined as ''love''. The least covered value is honesty (3.96%) in textbooks and patience (3.4%) in children's books. In conclusion, it was seen that the values were clearly included in the 5th Grade Turkish textbook and the ''Levent'' book series, but the frequency of use of values in the books and texts was not regular.