Paw-well card deck: A toolkit for caregivers to support the wellbeing of geriatric dogs
Paw-well kart destesi: Geriatrik köpek iyi oluşunu desteklemek amacıyla bakım verenlere yönelik bir araç seti
- Tez No: 845402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN, PROF. DR. YASEMİN SALGIRLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Köpeklerin yaşlanmasına bağlı olarak zamanla fiziksel, duyusal veya zihinsel kapasitelerinde yaşam kalitelerini olumsuz etkileyecek değişiklikler gözlemlenebilir. Köpeklerin bu süreçteki en büyük yardımcıları, birlikte geçirdikleri süre boyunca değişiklikleri gözlemleme fırsatı bulan bakım verenleridir. Ancak bakım veren kişilerin köpeklerinin yaşamıyla ilgili farklı farkındalık düzeyleri bakım süreçlerini etkileyebilmektedir. Bakım sürecinde geriatrik köpeğin iyi oluşunu sağlayacak ortamın oluşturularak uygun ürünlerle desteklenmesi, ihtiyaçlarına ve yeteneklerine uygun aktiviteler yapılması semptomların yavaşlatılmasında önemlidir. Bu çalışmanın amacı, bakım veren kişilerin köpeklerine ilişkin gözlem yeteneklerini geliştirerek farkındalık düzeylerini destekleyecek bir araç seti sağlamak ve bu yolla geriatrik köpeklerin iyi oluşunu desteklemektir. Araç seti tasarımı aşamasında, literatürde önerilen farklı türde zenginleştirmeler çalışmanın ana odak noktalarından biriydi. Araç seti, pazar araştırması sonucunda seçilen zenginleştirici oyuncaklar ile desteklendi. Paw-Well araç setini değerlendirmek için 10 bakım veren kişi ile ön görüşmeler, iki haftalık çalışmalar ve son görüşmeler yapıldı. Araştırmanın bulguları, araç setinin yaşlı köpeklerin refahını desteklemek için bakım veren kişiyi bilgilendirme ve yönlendirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bulgular, araç seti içerisinde yer alan her bir aracın iyileştirilmesine yönelik 'bilgilendirici, yol gösterici, çeşitli köpeklere ve bakıcılara uyarlanabilir, erişilebilir, uygun fiyatlı, dayanıklı ve hatırlatma, iletişim artırıcılar için daha kişiselleştirilmiş seçenekler' şeklinde sıralabilecek tasarım gereksinimlerinin belirlenmesini sağladı.
Özet (Çeviri)
Depending on the aging of dogs, changes may be observed in their physical, sensory, or mental capacities over time which will affect their quality of life adversely. The biggest helpers of dogs in the process are caregivers who have the opportunity to observe the changes during the time they spend together. However, caregivers' different levels of awareness about their dog's life may affect their caring. In the caring process, creating an environment that will ensure the wellbeing of the geriatric dog and supporting them with appropriate products, and activities according to their needs and capabilities are important in slowing down the symptoms. This study aims to support the wellbeing of geriatric dogs by providing a toolkit to support caregivers' awareness levels by enhancing their observation capabilities regarding their dogs. During the toolkit design phase, the different types of enrichments suggested in the literature were one of the main focuses. The toolkit was supported with enrichment toys selected as a result of market research. To evaluate the Paw-Well toolkit, pre-interviews, two-week studies, and post-interviews with 10 caregivers were conducted. The findings of the study revealed that the toolkit has the potential to inform and guide the caregiver to support their geriatric dogs' wellbeing. The findings are used to determine the design requirements as 'informative, guiding, adaptable to diverse dogs and caregivers, accessible, affordable, durable, and more personalized options for reminder and communication enhancers' for improving each tool.