COVİD-19 pandemi öncesi, süreci ve sonrasında sağlık turizmi potansiyelinin incelenmesi: Afyonkarahisar ili örneği
The analysis of health tourism potential before, during and after the COVID-19 pandemic: The case of Afyonkarahisar province
- Tez No: 845437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son zamanlarda, küreselleşmenin doğrudan ya da dolaylı etkileri sonucu ortaya çıkan yoğun iş yükü, stres, gerginlik ve çeşitli hastalıklar neticesinde önem kazanan sağlık kavramı, insanları en kaliteli sağlık hizmetlerini en uygun maliyetle elde edebileceği farklı ülkelerdeki sağlık destinasyonu arayışına sürüklemektedir. Uygun fiyat, sağlıkta ileri teknoloji kullanımı, alanında uzman hekimlerin varlığı, kısa bekleme süreleri, coğrafi konum, ulaşım seçenekleri, alternatif turizm olanakları, yüksek bir turist potansiyeli, nicelik ve doğal jeotermal kaynakları ile sağlık turizm çeşitlerinden biri olan medikal turizmde ön plana çıkan Türkiye, termal turizmde de iyi bir potansiyele sahiptir. Nicelik ve mineral bakımından zengin termal kaynakları bakımından Avrupa'da ve dünyada önemli bir yeri olan Türkiye'de en fazla termal kaynağa sahip olan kent Ege Bölgesi'nde yer alan Afyonkarahisar ilidir. Bu araştırmanın amacı Afyonkarahisar ilinin Covid-19 pandemi öncesi, süreci ve sonrasında sağlık turizmi potansiyelini ortaya çıkarmak ve kentin sağlık turizm alanında güçlü ve zayıf yönlerini, tehdit ve fırsatlarını ortaya koymaktır. Bu araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen veriler önce kodlanmış, ardından kategorilere ve temalara dönüştürülerek betimsel analiz yöntemi ile yorumlanmıştır. Ardından SWOT analizi yapılmış ve kentte sağlık turizminin güçlü ve zayıf yönleri ile tehdit ve fırsatları belirlenmiştir. Analizler sonucunda, coğrafi konum, iklim, ulaşım, sahip olduğu termal kaynaklar, farklı turizm alternatifleri, yüksek standartlara sahip konaklama tesisleri, gastronomi kenti avantajı, ilde düzenlenen uluslarası festival ve turnuvalara rağmen, Afyonkarahisar ilinin uluslararası tanınırlığının yeterli düzeyde olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, Covid-19 pandemi sürecinde kentte durma noktasına gelen sağlık turizminin, pandemi sonrasında ortaya çıkan deprem, savaş ve enflasyon artışı gibi çeşitli faktörlerin de etkisiyle pandemi öncesindeki durumuna henüz ulaşamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the concept of health, which has gained importance as a result of intense workload, stress, tension and various diseases resulting from the direct or indirect effects of globalization, drives people to seek health destinations in different countries where they can obtain health services with the highest quality at the most affordable cost.Standing out in medical tourism, which is one of the types of health tourism, with its affordable prices, use of advanced technology in health, presence of specialist physicians, short waiting times, geographical location, transportation alternatives, various tourism opportunities, high tourist potential, more natural geothermal resources, Turkey also has a good potential in thermal tourism. Turkey, which has an important place in Europe and the world in terms of its thermal resources rich in quantity and minerals, has a city, in the Aegean Region, with the most thermal resources is Afyonkarahisar. The aim of this research is to reveal the health tourism potential of Afyonkarahisar province before, during and after the Covid-19 pandemic and to reveal the city's strengths, weaknesses, threats and opportunities in the field of health tourism. In this research, the data obtained using the semi-structured interview form was first coded, then transformed into categories and themes. Finally, it was interpreted with the descriptive analysis method. Then, a SWOT analysis was conducted and the strengths, weaknesses, threats and opportunities of health tourism in the city were determined. As a result of the analysis, it is understood that the international recognition of Afyonkarahisar province is not at sufficient level, despite its geographical location, climate, transportation, thermal resources, various tourism alternatives, accommodation facilities with high standard, obtaining an advantage of being gastronomy city, and international festivals or tournaments organized in the province. In addition, it is observed that health tourism, which came to a halt in the city during the Covid-19 pandemic process, has not yet reached its pre-pandemic state due to the influence of various factors such as earthquakes, war and inflation increase that emerged after the pandemic.