Kömür tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonları ve emisyon tahminine yönelik istatistiksel modellerin geliştirilmesi
Greenhouse gas emissions from coal consumption and development of statistical models for emission estimation
- Tez No: 845436
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, kömür tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarına yönelik bilgiler verilmesi ve trend analizinden yararlanılarak ilgili emisyonların tahmin edilmesine yönelik basit modellerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Hızlı büyüyen ve dinamik enerji tüketici ülkelerden oluşmaları ve aynı zamanda en fazla sera gazı emisyonu yayan ülkelere sahip olmaları nedeniyle, çalışmada Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye örnek olarak seçilmiştir. Geliştirilen modellerin tahmin doğrulukları ve tahmin performans ölçümleri de istatistiksel olarak test edilmiştir. Ayrıca, geliştirilen/önerilen modellerle ilgili ülkelerin kömür tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonları 2025'ten 2035'e kadar tahmin edilmiştir. Sonuçlar, çalışma kapsamına alınan ülkelerin sahip oldukları önemli üstünlükler nedeniyle yakın gelecekte dünya ekonomisine yön verecek konuma geleceğini göstermiştir. Geliştirilen/önerilen modellerin istatistiksel doğrulama sonuçları ve tahmin performans ölçümleri, ilgili modellerin kömür tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının tahmininde etkili bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Son olarak, ilgili ülkelerin ve dünyanın kömür tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının 2035 yılına kadar yıllık sırasıyla %2,39 ve %1,71 artış oranları ile 14 ve 19 milyar ton karbondioksit eşdeğerine (BtCO2eşd.) çıkacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to provide information on greenhouse gas emissions associated with coal consumption and to develop simple models for estimating related emissions by trend analysis. Since they consist of the fastest-growing and most dynamic energy consumers and have also the heaviest emitters of greenhouse gas emissions, the study adopts Brazil, the Russian Federation, India, China, South Africa and Turkey as cases. The confirmation and forecasting accuracies of the derived models are also statistically determined by various tests. Moreover, the future greenhouse gas emissions associated with coal consumption are estimated from 2025 to 2035 by the derived/proposed models in the related countries. The results show that the countries included in the study will be in a position to direct the world economy in the near future due to their significant superiorities. Statistical validation and performance measurements' results of the derived/proposed models reveal that the models can be used effectively in the estimation of greenhouse gas emissions associated with coal consumption. Finally, the projected outcomes determine that the total greenhouse gas emissions associated with coal consumption in the related countries and world would increase to 14 and 19 billion tons of carbon dioxide equivalents with the annual increases of 2.39% and 1.71% respectively by 2035.