Rus ve Türk bireylerde benliğin incelenmesi
Self contsrual in Russians and Turkish adults
- Tez No: 845475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİGA OSMANLI SHİROLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı Rus ve Türk bireylerin benliklerini inceleyerek kültür bağlamında değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda Rusya'da doğup, büyümüş ve Türkiye'de doğup, büyümüş bireylerle görüşmeler yapılarak benliklerine dair inançlarını, hayattaki hedef, motivasyonları ve ilişkilere yaklaşımlarını anlamak adına görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel bir araştırma olup verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Türkiye'de, Rus göçmelerin sayısının hızlı bir şekilde artması ile çalışmanın, Türkiye'de Rus bireylerle çalışacak psikologlar için benlik yapılarını anlamak ve kültürel yetkinlik kazanmak amacıyla faydalı olacağı düşünülmektedir. Verilerin analizinden sonra üç tema belirlenmiştir, bu temalar: 'Benlik', 'İdeal Benlik' ve 'İlişkilere Yaklaşım' olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda Rus bireylerin benlikleri Türk bireylere göre daha 'bağımsız' ve 'bireyci' olarak nitelendirilmiştir. İlişkisel benlik bağlamında ise hem Türk katılımcıların hem de Rus katılımcıların oldukça ilişkisel oldukları, benliklerinde kolektivist yapıların da etkisiyle aile başta olmak üzere ilişkilere büyük anlam atfettikleri saptanmıştır. İdeal benlikleri kapsamında da Rus bireyler daha bireyci bir tutum sergilerken, ilişkilere özellikle partnerlere yaklaşım açısından Rus katılımcıların Türk katılımcılardan çok daha kolektivist tutumlara sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the Self Concepts of Russian and Turkish individuals and to evaluate them in the context of culture. For this purpose, interviews were conducted with individuals born and raised in Russia and individuals born and raised in Turkey in order to understand their beliefs about their selves, their goals and motivations in life and their approaches to relationships. Qualitative research been conducted and content analysis been used to analyze the data. With the rapid increase in the number of Russian immigrants in Turkey, it is thought that the study will be useful for psychologists who will work with Russian individuals in Turkey in order to understand their self-concepts and gain cultural competence. After analyzing the data, three themes were identified, these themes are: 'Self', 'Ideal Self' and 'Approach to Relationships'. As a result of the study, Russian individuals were characterized as more 'independent' and 'individualistic' than Turkish individuals. In the context of relational self, it was determined that both Turkish and Russian participants were highly relational, and they attributed great meaning to relationships, especially family, with the effect of collectivist structures in their selves concepts. Within the scope of their ideal selves, Russian individuals exhibited more individualistic attitudes, whereas Russian participants were found to have much more collectivist attitudes than Turkish participants in terms of their approach to relationships, especially to partners.