İpoteğin taşınmaz bakımından kapsamı
- Tez No: 845476
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin amacı; gerek ticari gerekse bireysel işlerimizde, alım satımlarda, kredi işlemlerimizde, borç ilişkilerimiz ve daha birçok durumda sık sık gündeme gelen taşınmaz ipoteğinin sınırlarına açıklık getirmektir. Taşınmaz ipoteğinin kapsamının bilinmesi; hem ipotek alacaklısının alacağının garanti boyutunu bilmesi hem de ipotek borçlusunun malvarlığının yükümlülük kapsamını bilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu sebeple öncelikle temel yönleri ve kurallarıyla ipotek kavramı açıklanmıştır. Sonrasında taşınmaz üzerindeki bütünleyici parça ve eklenti kavramlarının neyi ifade ettiği, ipotek kapsamına doğrudan girip girmediği, ipotek kapsamı dışında tutulup tutulmayacağı irdelenmiştir. Taşınmaz kavramı tüm yönleriyle açıklandığından, taşınmazın ürünleri üzerinde ayrıca durulmuş, medeni semerelerinin ipotek kapsamında olup olmayacağı ele alınmıştır. Son olarak taşınmaz yerine gelen kaim değerler de unutulmamış, taşınmazın ikame edilmesi halinde, ipoteğin sona mı ereceği yoksa ikame değer üzerinde devam mı edeceği hususuna açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; Our aim is to clarify the limits of real estate mortgages, which frequently come to the fore in both our commercial and individual businesses, purchases and sales, credit transactions, debt relations and many other situations. Knowing the scope of the real estate mortgage; It is important for both the mortgage creditor to know the guarantee size of his receivable and the mortgage debtor to know the liability scope of his assets. For this reason, first of all, the concept of mortgage is explained with its basic aspects and rules. Afterwards, it was examined what the concepts of integral part and addition on the real estate mean, whether it is directly within the scope of mortgage, and whether it will be excluded from the scope of mortgage. Since the concept of real estate has been explained in all its aspects, the products of real estate have also been emphasized and whether the marital fruits will be within the scope of mortgage has been discussed. Finally, the remaining values that replace the real estate have not been forgotten, and it has been clarified whether the mortgage will end or continue on the replacement value if the real estate is replaced.