Değişmeli olmayan yarıgruplarda sıfır bölen grafikler
Zero-divisor graphs of noncommutative semigroups
  1. Tez No: 845558
  2. Yazar: ZEYNEP EŞİDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde sıra azaltan tam dönüşüm yarıgruplarının sıfır bölen grafikleri incelenmiştir. n∈Z^+ olmak üzere X_n={1,2,… ,n} sonlu bir küme olsun. X_n üzerindeki tüm sıra azaltan dönüşümlerin yarıgrubu D_n olsun. Bu çalışmada D_n yarıgrubunun sol sıfır bölenleri, sağ sıfır bölenleri ve iki yönlü sıfır bölenleri bulunmuştur. Ayrıca, n≥4 için köşeleri D_n yarıgrubunun sıfır elemanı θ dışındaki iki yönlü sıfır bölenleri olmak üzere Γ(D_n) yönsüz grafiği tanımlanmıştır. Bu grafikte α ve β farklı köşeler olmak üzere bu iki köşenin grafikte bir kenar oluşturması için gerek ve yeter koşul αβ=θ=βα olmasıdır. Bu çalışmada Γ(D_n) grafiğinin bağlantılı olduğu ispatlanmış olup bu grafiğin çapı, en kısa devir uzunluğu, tüm köşelerin dereceleri, en büyük derece ve en küçük derece bulunmuştur. Ayrıca, Γ(D_n) grafiğinde klik ve kromatik sayıları için bir alt sınır bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, zero divisor graphs of order-decreasing full transformation semigroups are investigated. Let n∈Z^+ and X_n={1,2,… ,n} be a finite set. Let D_n be the order-decreasing full transformation semigroup on X_n. We find the left zero-divisors, the right zero-divisors and two sided zero divisors of D_n. Moreover, for n≥4 we define an undirected graph Γ(D_n) whose vertices are two-sided zero divisors of D_n excluding the zero element θ of D_n. In the graph, distinct two vertices α and β are adjacent if and only if αβ=θ=βα. We prove that Γ(D_n) is a connected graph, and we find diameter, girth, the degrees of all vertices, the maximum degree and the minimum degree in Γ(D_n). Moreover, we give lower bounds for clique number and choromatic number of Γ(D_n).