İhracat pazarlamasında ikincil verilerden yararlanarak pazar araştırmasının yapılması ve hedef ülke pazarlarının belirlenmesi: İnsan asansörleri (842810) üretimi yapan işkolu üzerine bir araştırma
Making market research and determining the target country markets using secondary data in export marketing: A research on the business of manufacturing passenger elevators (842810)
- Tez No: 845559
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde işletmeler küreselleşmesin etkisi ile faaliyetlerini uluslararası pazarlara da aktarmıştır. Fakat yeni pazarlar yeni fırsatları getirmekle birlikte bir takım belirsizlikleri de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda işletmeler uluslararası pazarlarda daha etkin yer alabilmek için bir takım veri ve bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Elde ettikleri bu veriler sayesinde küresel pazarda daha rekabetçi hale gelmektedirler. Bu verileri toplamanın iki yönetim bulunmaktadır. İlki direk pazardan ve firmalardan elde dilen birincil verilerdir. İkincisi ise birtakım kurum ve kuruluşların toparladığı ve onlar içerisinden analiz ve yorumlanarak elde edilen ikincil verilerdir. Birincil ve ikincil veriler sayesinde pazarın büyüklüğü, gelişmişlik düzeyi, rekabet durumu ve karlılık gibi bir çok faktör hakkında bilgiye sahip olunabilmektedir. Bu bilgiler sayesinde işletmeler hangi pazarlara nasıl gireceklerine karar verebilmektedirler. Bu araştırmada ilk olarak insan asansörleri sektörünün dünyada dolaşım durumu yani ithalat ve ihracat yapısı incelenmiştir. Daha sonra elde edilen veriler ışığında yıllar itibarı ile büyüyen pazarlar ortaya koyulmuş ve insan asansörleri sektörü için en uygun pazarlar tespit edilmiştir. Son olarak bu pazarda yer alan ülkelerin insan asansörleri sektörü ile ilgili olarak mevcut dış ticaret yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the effect of globalization, businesses have transferred their activities to international markets. However, new markets have brought with them some uncertainties along with new opportunities. In this context, businesses need some data and information in order to take a more effective place in international markets. Thanks to these data, they become more competitive in the global market. There are two methods of collecting this data. The first is primary data obtained directly from the market and companies. The second is the secondary data collected by some institutions and organizations and obtained by analyzing and interpreting them. Thanks to primary and secondary data, it is possible to have information about many factors such as the size of the market, level of development, competition situation and profitability. Thanks to this information, businesses can decide which markets to enter and how. In this research, first of all, the circulation status of the passenger elevator industry in the world, that is, the import and export structure, was examined. Then, in the light of the data obtained, growing markets over the years have been revealed and the most suitable markets for the passenger elevators sector have been determined. Finally, the existing foreign trade structures of the countries in the passenger elevators market have been examined.