Blokzincir teknolojisinin tasarım süreçlerine entegrasyonu ve tasarım eğitimine etkisi
Integration of blockchain technology into design processes and its impact on design education
- Tez No: 845591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Endüstriyel devrimler, otomasyon uygulamaları aracılığıyla iş süreçlerine hız ve verimlilik kazandırarak modern iş dünyasını dönüştürmüştür. Bu dönüşüm, akıllı teknolojilerin günlük yaşamdaki rolünü artırarak, konfor ve yaşam kalitesi alanlarında kayda değer iyileştirmeler sunmaktadır. Özellikle, işlem şeffaflığı ve güvenliğini önemli ölçüde artıran Blokzincir teknolojisi, sosyal ve ekonomik yapıları kökten değiştirerek iş dünyasından günlük hayata kadar geniş bir etki yaratmaktadır. Bu çalışmada, Blokzincir teknolojisinin tasarım eğitimine entegrasyonu ve bu entegrasyonun tasarım eğitim süreçlerine olan etkileri hem lisans hem de yüksek lisans düzeyindeki tasarım stüdyoları bağlamında incelenmiştir. Araştırma, teknoloji adaptasyonu ve öğrencilerin teknolojiye karşı tutumları gibi belirlenen değişkenlerin önemini vurgulayarak, eğitim stratejilerinin bu çeşitlilik ve farklılıkları dikkate alarak özelleştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Blokzincir teknolojisinin eğitimdeki entegrasyonunun, şeffaflık ve etkileşimi artırarak, bu alanda gelecekte gerçekleştirilecek uygulamalar ve araştırmalar için sağlam bir temel oluşturması hedeflenmektedir. Araştırmanın sonuçları, Blokzincir teknolojisinin eğitim alanındaki potansiyelini ve etkin kullanımını ortaya koyarken, tasarım öğrencilerinin bu teknolojiye yönelik olumlu tutumlarını belgelemekte ve gelecekteki eğitim modellerinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions have transformed the modern business world by infusing speed and efficiency into business processes through automation applications. This transformation has elevated the role of smart technologies in daily life, leading to significant improvements in the realms of comfort and quality of life. Notably, Blockchain technology, which significantly boosts transaction transparency and security, has revolutionized social and economic structures, creating a wide-ranging impact from the business sector to everyday life. This study explores the integration of Blockchain technology into design education and its effects on the processes of design education at both undergraduate and graduate levels. The research emphasizes the importance of variables such as technology adaptation and student attitudes towards technology, highlighting the need to customize educational strategies considering these diversities and differences. It aims to establish a strong foundation for future applications and research in this area by enhancing transparency and interaction through the integration of Blockchain technology in education. The findings of the study reveal the potential and effective use of Blockchain technology in the field of education, documenting the positive attitudes of design students towards this technology and offering suggestions for the development of future educational models.