Ailelerin beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının dijital ebeveynlik becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of nutrition and physical activity status of families on digital parenting skills
  1. Tez No: 845625
  2. Yazar: GİZEM DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde dijital cihazların yaşamı kolaylaştıran yararları artsa da toplumda fiziksel aktivitede azalmaya ve bununla bağlantılı olarak beslenmeyle ilgili problemlerin artmasına neden olmuştur. Bu çalışma, ailelerin beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının dijital ebeveynlik becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada ailelerin beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının dijital ebeveynlik becerilerine etkisi incelenmiştir. Tanımlayıcı tipte yapılan bu nicel araştırmada; çalışma grubu Temmuz-Eylül 2023 tarihleri arasında ulaşılabilen, aktif olarak telefon, bilgisayar, tablet ya da her türlü dijital aletleri kullanan, 6-18 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynler örneklem grubunu oluşturmuştur. Veri elde etmek amacıyla Dijital Ebeveynlik Ölçeği ve Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerin sonuçları; bağımlı örneklem t testi ile karşılaştırılmıştır. Ölçeklerin alt boyutlarındaki sonuçların farklı çıkması durumunda tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; üniversite düzeyinde eğitime sahip ebeveynlerin“aile beslenme”ve“fiziksel aktivite ortalamaları”, ilköğretim ve lise düzeyinde eğitime sahip katılımcılardan daha yüksektir. Teknolojik cihazları çok sık kullanan çocukların ebeveynlerinin aile beslenme ve fiziksel aktivite ortalamaları, sık kullanmayanlara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çocukların yaşı arttıkça anne babaların aile beslenme ve fiziksel aktivite ortalamaları düşmektedir. Ayrıca anne babanın yaşı ile dijital ebeveynlik ortalamaları arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlara göre anne babanın yaşı arttıkça dijital ebeveynlik ortalamaları da artmaktadır. Araştırmanın sonunda dijital cihazların doğru kullanılması, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite artışı konusunda ebeveynlere, araştırmacılara ve aile danışmanlarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the benefits of digital devices that make life easier have increased; However, there has been a decrease in physical activity in society, and accordingly, nutritional problems are increasing. This work; It was conducted to examine the effects of families' nutrition and physical activity status on their digital parenting skills. In this study, the effect of families' nutrition and physical activity status on digital parenting skills was examined. In this descriptive type research; The working group can be reached between July and September 2023;“Parents with children between the ages of 6-18”who“actively use phones, computers, tablets or all kinds of digital devices”constituted the sample group.“Digital Parenting Scale”and“Family Nutrition and Physical Activity Scale”were applied to obtain data. The results of the scales; compared with dependent sample t test. If the results in the sub-dimensions of the scales were different, one-way analysis of variance was used. According to the results obtained; The“family nutrition”and“physical activity averages”of parents with university level education are higher than participants with primary and high school education. Family nutrition and physical activity averages of parents of children who frequently use technological devices are lower than those who do not use them frequently. As the age of children increases, parents' family nutrition and physical activity averages decrease. Additionally, there is a positive relationship between the parents' age and digital parenting averages. According to these results; As the age of the parents increases, the average digital parenting also increases. At the end of the research; on the correct use of digital devices, healthy nutrition and increased physical activity; Recommendations for parents, researchers and family counselors were presented.