Mikoriza uygulamalarının avokado çöğür gelişimi üzerineetkileri
The effects of mycoriza applications on avocado seedlingdevelopment
  1. Tez No: 845664
  2. Yazar: ALPEREN GÜBÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada üç farklı mikoriza türünün avokado çöğür gelişimine ve bitki besin elementi alımı üzerine etkileri, mikorizanın etkinliği ve avokado bitkisinde mikorizaya bağımlılığın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Glomus caledonium ve Glomus intradices türü ile doğal (mix mikoriza) mikoriza kullanılmıştır. Mikoriza türleri aşılamasının avokado çöğür gelişimini istatistiki olarak arttırdığı belirlenmiştir. En yüksek sürgün boyu ve gövde çapı Glomus caledonium ile aşılı çöğürlerde elde edilmiştir. En düşük sürgün boyu ve gövde çapı ise mikorizasız kontrol bitkilerinde sağlanmıştır. Yaprak sayısı en fazla olan bitkiler doğal mikorıza aşılanmasında; en az ise kontrol bitkilerde belirlenmiştir. En yüksek bitki taze ve kuru ağırlığı ile SPAD değerleri Glomus caledonium ile aşılı çöğürlerde saptanmıştır. Mikoriza ile aşılı bitkilerin PSII etkinliği kontrol bitkilere göre daha yüksek ölçülmüştür. En yüksek mikoriza infeksiyon oranı Glomus caledonium (%100)'da lçülmüştür. Mikorizaya bağımlılık da en yüksek değer % 75.61 ile Glomus caledonium ve % 47.90 ile de Doğal mikoriza ile aşılı çöğürlerde elde edilmiştir. Bitki besin elementi alımında da mikoriza aşılamasının kontrol uygulamalarına göre önemli düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of three different mycorrhiza species inoculation on avocado seedling development and plant nutrient uptake, the effectiveness of mycorrhiza and the dependence on mycorrhiza in avocado plants. Glomus caledonium and Glomus intradices species and indigenous (mix mycorrhiza) mycorrhiza were used in the study. Mycorrhizal species had significant effects on avocado seedling development. The highest shoot length and stem diameter were obtained in seedlings grafted with Glomus caledonium. The lowest shoot length and stem diameter were found in control plants without mycorrhizal inoculation. Plants with the highest number of leaves have been found in indigenous mycorrhiza spores' inoculation; The least was determined in control plants. The highest plant fresh and dry weight and SPAD values were determined in seedlings grafted with Glomus caledonium. PSII activity of mycorrhiza-grafted plants was found to be higher than control plants. The highest mycorrhizal infection rate was found in Glomus caledonium (100%). The highest value of dependence on mycorrhiza was obtained in seedlings grafted with Glomus caledonium with 75.61% and with natural mycorrhiza with 47.90%. Plants treated with mycorrhiza had significant effects on plant nutrient uptake.