İklim değişikliklerinin Türkiye'deki tarım sektörü üzerine etkisi
Effect of climate changes on the agricultural sector in Turkey
- Tez No: 845663
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Küresel ısınma, sera gazlarının atmosferde birikmesi sonucunda dünyanın ısınma sürecini tanımlar. Küresel ısınma sonucunda ortaya çıkan iklim değişikliği tarım sektörünü olumsuz etkilemektedir. Son yıllarda tüm dünyada ve tüm alanlarda etkisi hissedilen küresel ısınma ve iklim değişiklikleri akademik çalışmalarda öncelikli konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmada da iklim değişikliklerinin insan hayatı açısından çok önemli olan tarım sektörü üzerine etkileri Türkiye açısından ele alınmıştır. Yapılmış olan çalışmada, 1970-2020 yılları arasında iklim değişikliklerinin Türkiye'deki tarım sektörü üzerine etkisinin incelenmesi için; tahıl üretimi yapılan arazi, tahıl üretimi, gübre tüketimi, CO_2 emisyonları (karbon salınımı) ve ortalama sıcaklık verileri kullanılmıştır. Analiz ARDL modeli ile yıllık veri seti kullanılarak tahmin edilmiştir. Elde edilen tahmin sonuçlarına göre, karbon salınımı, gübre tüketimi, tahıl üretimi yapılan arazi ve sıcaklık ile tahıl üretimi arasında uzun dönemli eş bütünleşme ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Global warming describes the process of warming the world as a result of the accumulation of greenhouse gases in the atmosphere. Climate change resulting from global warming negatively affects the agricultural sector. Global warming and climate changes, whose effects have been felt all over the world and in all areas in recent years, are among the priority issues in academic studies. In this study, the effects of climate changes on the agricultural sector, which is very important for human life, are discussed from the perspective of Turkey. In the study conducted, to examine the effects of climate changes on the agricultural sector in Turkey between 1970-2020; Land where grain is produced, grain production, fertilizer consumption, CO2 emissions (carbon emissions) and average temperature data were used. The analysis was estimated using the annual data set with the ARDL model. According to the estimation results, a long-term cointegration relationship was found between carbon emissions, fertilizer consumption, grain producing land and temperature, and grain production.