Hatay ili Defne ilçesi Döver köyü ve çevresinin Papilionoidea (Lepidoptera) faunası ve ekolojisi üzerine araştırmalar
Research on Papilionoidea (Lepidoptera) fauun and ecology of Hatay province, Defne district, Döver village and its surroundings
  1. Tez No: 845667
  2. Yazar: MAHMUT TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Hatay ili Defne ilçesi Döver köyü ve yakın çevresinde bulunan gündüz kelebeği türlerinin tespit edilmesi, türlerin dağılımları, yaşam alanlarının belirlenmesi ve yaşamlarını olumsuz etkileyen durumların araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2021-2022 yılları arasında arazi ve laboratuvar çalışmaları şeklinde yürütülmüştür. Hatay ili Defne ilçesi sınırları içerisindeki Döver köyü ve yakın çevresindeki farklı yaşam alanlarında dört mevsim boyunca yapılan arazi çalışmaları neticesinde 5 familyaya ait 70 kelebek türü belirlenmiştir. Bu sayı, Türkiye'deki kelebek türü sayısının yaklaşık %15'idir. Tespit edilen familyalar ve tür sayıları sırasıyla şöyledir: Papilionidae (6), Pieridae (13), Lycaenidae (16), Nymphalidae (25), ve Hesperiidae (10). Yapılan arazi çalışmaları neticesinde Defne ilçesi Döver köyü ve yakın çevresinde tespit edilen kelebek türlerinin fotoğrafları çekilmiş, bulundukları yaşam alanlarının özellikleri incelenmiş ve kelebek yoğunlukları ile ilgili bilgiler kayıt altına alınmıştır. Toplamda 60 gün arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, kelebeklerin yaşam alanlarını tehdit eden bazı faktörler nedeniyle kelebeklerin yaşamlarının tehdit altında olduğu görülmüştür. Hatay il sınırları içerisinde bulunan maden ocakları kelebeklerin ve diğer yaban hayvanlarının yaşam alanlarını olumsuz yönde tehdit eden unsurların başında gelmektedir. Ayrıca miras paylaşımı gibi nedenlerle tarım arazilerinin azalması, aşırı otlatma vb. nedenlerle de kelebek türleri üzerinde olumsuz bir durum oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the daytime butterfly species in Döver Village and its close vicinity in Defne district of Hatay province, to determine the distribution of the species, to determine their habitats and to investigate the situations that negatively affect their lives. The study was carried out in the form of field and laboratory studies between 2021-2022. As a result of field studies carried out during four seasons in Döver Village and different habitats in its vicinity within the borders of Defne district of Hatay province, 70 butterfly species belonging to 5 families were determined. This number is approximately 15% of the number of butterfly species in Turkey. The families and species numbers detected are as follows, respectively: Papilionidae (6), Pieridae (13), Lycaenidae (16), Nymphalidae (25), and Hesperiidae (10). As a result of the field studies, the photographs of the butterfly species identified in the Döver Village of Defne district and its immediate surroundings were taken, the characteristics of their habitats were examined and the information about the butterfly densities was recorded. A total of 60 days of field work was carried out. In the study, it was seen that the lives of butterflies are under threat due to some factors that threaten the habitat of butterflies. Mines located within the provincial borders of Hatay are among the factors that negatively threaten the habitats of butterflies and other wild animals. In addition, due to reasons such as inheritance sharing, reduction of agricultural lands, overgrazing, etc. For these reasons, a negative situation occurs on butterfly species.