Endotrakeal entübasyonda macintosh ve hiperangüle videolaringoskopi bıçaklarının dental kuvvet ve boyun hareketi üzerinde karşılaştırılması
  1. Tez No: 845774
  2. Yazar: ALİ RIZA KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ULAŞ ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu prospektif, randomize, crossover çalışma Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı'nda 25 Mayıs – 29 Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. 65 gönüllü acil tıp asistanı ve intörn doktorun randomizasyonla; normal hava yolu ve servikal boyunluk kullanılarak oluşturulan zor hava yolu modelinde McGrath MAC 4, McGrath X3, GlideScope T3 ve Lo Pro T3 bıçakları ile entübasyon yapmaları planlanmıştır. Uygulayıcılara çalışma öncesi VL ve bıçaklarının kullanımı ile ilgili, normal ve zor hava yolu modeli üzerinde 1 saat teorik ve 1 saat pratik eğitim verildi. Çalışmamızda birincil sonlanım ölçütümüz endotrakeal entübasyon sırasında maksiller dişe uygulanan kuvvet ve servikal hareket açısıydı. İkincil sonlanım ölçütlerimiz endotrakeal entübasyon başarısı, süresi, modifiye Cormack-Lehane glottik sınıflaması ve kullanıcı konforuydu. Çalışmamızda maksiller kesici dişler üzerindeki basıncı ve servikal hareket açısını ölçebilen ileri kardiyak yaşam simulator maketi (BT Inc – BT-ACTB, Kore) kullanıldı. Bıçakların performansı; dental kuvvet, servikal hareket, süre ve konfor açısından anlamlı olarak farklıydı. Farklı bıçak tiplerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada tüm entübasyonlar analiz edildiğinde Glidescope hiperangüle bıçağı Lo-Pro T3'te McGrath Mac 4' e göre daha az dental kuvvet, daha az servikal hareket ve daha kısa entübasyon süresi bulundu. Ancak bu sonuçlar klinik olarak anlamlı görülmedi.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized, crossover study was conducted at Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine between 25 May and 29 May 2023. By randomization, 65 volunteer emergency medicine residents and intern doctors; It was planned to intubate the difficult airway model using a normal airway and a cervical collar with Mc Grath MAC 4, Mc Grath Practitioners were given 1 hour of theoretical and 1 hour of practical training on the normal and difficult airway model regarding the use of VL and its blades before the study. Our primary outcome measure in our study was the force applied to the maxillary tooth and the angle of cervical movement during endotracheal intubation. Our secondary outcome measures were endotracheal intubation success, duration, modified Cormack-Lehane glottic classification, and user comfort. In our study, an advanced cardiac life simulator model (BT Inc – BT-ACTB, Korea), which can measure the pressure on the maxillary incisors and the angle of cervical movement, was used. Performance of blades; dental force, cervical movement, duration and comfort was significantly different. In this study comparing different blade types, when all intubations were analyzed, less dental force, less cervical movement and shorter intubation time were found in the Glidescope hyperangulated blade Lo-Pro T3 than in the McGrath Mac 4. However, these results were not considered clinically significant.