Over rezervi düşük (DOR) olan (AMH değeri<1.2) ve over rezervi normal (NON DOR) sınırlarda (AMH değeri>1.2) olan infertil olgularda serum bisfenol a (BPA) düzeylerinin karşılaştırması
Comparison of serum bisphenol a (BPA) levels in infertile patients with low ovarian reserve (DOR) (AMH value<1.2) and normal ovarian reserve (NON DOR) (AMH value>1.2)
- Tez No: 845773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: İnfertilite sebeplerinden biri olan düşük over rezervinin çevresel etiyolojilerinden biri olduğu düşünülen Bisfenol A (BPA)'nın, düşük over rezervi olan hasta grubu ile düşük over rezervi olmayan grup arasında serum BPA seviyelerini karşılaştırmak ve serum BPA düzeyinin kadınlarda over rezervine etkisini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız prospektif kontrollü bir çalışmadır. Hastalar, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İnfertilite Polikliniğine başvuran ve infertil tanısı almış olup tedavisi olan hasta grubundan seçilmiştir. Çalışmaya katılan hastalar bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu okuyarak gönüllü olan toplam 2 grup 128 olgu ile tamamlanmıştır. 1 numaralı grupta düşük over rezervi olan 64 olgu, 2 numaralı grupta ise over rezervi normal olan 64 olgu yer almaktadır. Bu gruplardan alınan kan serum örnekleri toplanarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda çalışılmıştır. BULGULAR: Düşük over rezervi (DOR) olan ve over rezervi normal olan gruplar arasında hastaların yaşı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. DOR olan ve olmayan gruplar arasında eğitim durumu anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. DOR olan ve olmayan gruplar arasında sigara kullanım oranı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. DOR olan grupta FSH, BPA değeri DOR olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to compare the serum BPA levels of Bisphenol a (BPA), which is thought to be one of the environmental etiologies of low ovarian reserve, one of the causes of infertility, between the group of patients with low ovarian reserve and the group without low ovarian reserve and to determine the effect of serum BPA level on ovarian reserve in women. MATERIALS AND METHODS: Our study is a prospective controlled study. Patients were selected from the group of patients who applied to the Infertility Outpatient Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital and who were diagnosed as infertile and had treatment. The study was completed with a total of 2 groups of 128 patients who volunteered by reading the informed consent form. Group 1 included 64 patients with low ovarian reserve and group 2 included 64 patients with normal ovarian reserve. Blood serum samples were collected from these groups and studied in the Medical Biochemistry Laboratory of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. RESULTS: The age of the patients did not differ significantly (p>0.05) between the groups with low ovarian reserve (DOR) and normal ovarian reserve. Educational status did not differ significantly (p>0.05) between the groups with and without DOR. Smoking rate did not differ significantly (p>0.05) between the groups with and without DOR. FSH and BPA values were significantly (p0.05) between DOR and non-DOR groups.