Endometrium kanserinde serum transgelin-2 düzeylerinin değerlendirilmesi ve prognostik açıdan önemi
Evaluation of serum transgelin-2 levels in endometrial cancer and its prognostic significance
- Tez No: 845776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİNKAYA KOCADAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Endometrium kanseri olgularında transgelin-2 düzeylerinin ELISA yöntemi kullanılarak hastalığın tanısında veya prognozunun ön görülmesinde katkı sağlayıp sağlamayacağını belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif randomize kontrollü çalışma olarak planlanmıştır. Şubat 2023 – Kasım 2023 tarihleri arasında hastanemizde opere olan grade 1-2-3 ve seröz tipte endometrium kanseri tanısı almış toplam 60 hasta seçilmiştir. Grade 1 olan 20 hasta, grade 2 olan 20 hasta, grade 3 ve seröz tip olan 20 hasta, malignite dışı sebeplerle opere edilmiş olan 20 hasta kontrol grubu olarak kabul edildi ve preoperatif 1 adet antikoagülan içermeyen kan tüpe kan numunesi alınarak ELISA yöntemi ile transgelin-2 değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Olguların demografik verileri değerlendirildiğinde yaş, gravida, parite, sigara kullanımı ve menopoz durumu arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.005).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to determine whether the levels of transgelin-2 in endometrial cancer cases, using the ELISA method, would contribute to the diagnosis or prognosis of the disease. Materials and Methods: Our study is planned as a prospective randomized controlled trial. Between February 2023 and November 2023, a total of 60 patients diagnosed with grade 1-2-3 and serous type endometrial cancer who underwent surgery in our hospital were selected. 20 patients with grade 1, 20 patients with grade 2, and 20 patients with grade 3 and serous type were included, while 20 patients who underwent surgery for non-malignant reasons were considered as the control group. Preoperatively, one non-anticoagulant-containing blood sample was collected in a tube, and the evaluation of transgelin-2 was performed using the ELISA method. Results: When the demographic data of the cases were evaluated, no significant differences were found in terms of age, gravidity, parity, smoking status, and menopausal status (p>0.005).