Erkeklerle seks yapan HIV ile enfekte erkeklerde anal sitolojik anormallikler ve HPV enfeksiyonu
Abnormal anal cytology and HPV infection among men who have sex with men
- Tez No: 845777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PEHLİVANOĞLU, DR. ESRA ZERDALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erkeklerle seks yapan HIV ile enfekte erkeklerde yüksek riskli Human Papillomavirus (HR-HPV) enfeksiyonunu ve bu zeminde gelişen anal sitolojik anormallikleri değerlendirmek ve anal kanser riski ile ilişkili olabilecek faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu onayı ile yürütülmüştür (01.02.2023, 19-2023). Çalışmanın tasarımı, erkeklerle seks yapan HIV ile enfekte erkeklerde anal sitolojik anormallikleri ve HPV enfeksiyonunu değerlendiren tanımlayıcı/kesitsel bir araştırmayı içermektedir. Hasta seçimi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğinde takip edilen 106 erkeklerle seks yapan HIV ile enfekte erkek hastanın dahil edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme ve edilmeme kriterleri belirlenmiş ve hastalar, aydınlatılmış onam formu imzalatılarak çalışmaya alınmıştır. Hastaların cinsel yönelim (homoseksüel, biseksüel), son bir yıldaki partner sayısı, komorbiditeleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları (son iki yıldaki), HPV ilişkili hastalık öyküleri gibi detaylı bilgileri alınmıştır. Anal smear örnekleri, rimel tipi sitolojik smear fırçası kullanılarak alınmış ve Thin Prep® PreservCyt® Solution içinde saklanmıştır. Nükleik asit ekstraksiyonu için Bio-speedy marka hızlı nükleik asit ekstraksiyon kiti ve Zybio EXM3000 cihazı kullanılmıştır. Yüksek riskli Human Papillomavirus (HR-HPV) analizi, Bio-speedy marka qPZR paneli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Patolojik değerlendirme 2014 Bethesda Sistemine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate high-risk Human Papillomavirus (HR-HPV) infection and anal cytological abnormalities in HIV-infected men who have sex with men and to examine factors that may be associated with anal cancer risk. Materials and Methods: This study was conducted with the approval of the Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital Non-Interventional Research Ethics Committee (01.02.2023, 19-2023). The study design included a descriptive/cross-sectional study evaluating anal cytological abnormalities and HPV infection in HIV-infected men who have sex with men. Patient selection was carried out by including 106 HIV-infected men who have sex with men who were being followed up in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department of Haseki Training and Research Hospital. Inclusion and exclusion criteria were determined and patients were included in the study after the informed consent form was signed. Detailed information such as sexual orientation (homosexual, bisexual), number of partners in the last year, comorbidities, sexually transmitted diseases (in the last two years), HPV-related disease history were obtained. Anal smear samples were taken using a mascara-type cytological smear brush and stored in Thin Prep® PreservCyt® Solution. Bio-speedy brand rapid nucleic acid extraction kit and Zybio EXM3000 device were used for nucleic acid extraction. High-risk Human Papillomavirus (HR-HPV) analysis was performed using Bio-speedy qPZR panel. Pathological evaluation was performed according to the 2014 Bethesda System.