An enhanced notion of power for inter-state and transnational hydropolitics: An analysis of turkish syrian water relations and the ılısu dam conflict between the opponents and proponents of the dam
Devletlerarasi ve ulusötesi hidropolitik için geliştirilmiş bir güç kavrami: Türkiye'nin suriye su ilişkileri ve baraj karşitlari ve savunuculari arasindaki ilisu baraji çatişmasinin analizi
  1. Tez No: 845810
  2. Yazar: AHMET CONKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK ZEITOUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of East Anglia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalkınma Çalışmaları Ana Bilim DAlı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bu çalışma, 1923'ten 2011'e kadar devletlerarası ve ulusötesi katmanlarda hidropolitiği inceleyerek Türkiye'nin devletler ve devlet dışı aktörlerle olan ilişkilerini sınıraşan sular konusunda analiz etmektedir. İncelenen vakalar, başta Fırat ve Dicle havzası olmak üzere Türkiye-Suriye ilişkileri ve şu anda devam etmekte olan Ilısu Barajı'nın inşası konusunda muhalifler ve taraftarlar arasındaki ilişkilerdir. Türkiye, toprakları boyunca su kaynaklarını çok kapsamlı ve hızlı bir şekilde 'geliştiren' 'hidrolik misyonuna' tam olarak katılmaktadır. Bu akışların bazıları uluslararası sınırları, özellikle de çok çekişmeli Fırat ve Dicle havzasını aşıyor. Bu büyük havza, özellikle Türkiye'nin aşağı havzadaki komşuları Suriye ve Irak ile ilişkileri açısından önemli bir akademik ilgi çekmiştir. Bununla birlikte, mevcut analizin büyük bir kısmı iki geniş zayıflığın kurbanı olmaktadır: a) sınıraşan su politikalarında gücün rolüne ilişkin son zamanlarda geliştirilen literatürü dar bir şekilde uygulamıştır ve b) devlet dışı aktörlerin hidropolitik süreçlere nasıl dahil olduklarını da ihmal etmiş veya yeterince vurgulamamıştır. Çalışma çerçevesinde ele alınan örnek olayların derinlemesine araştırılması bağlamında çalışma,“Hidropolitikte Gücün Gelişmiş Analitik Çerçevesi”olarak adlandırılan farklı teorik çerçeveyi geliştirmekte ve ortaya koymaktadır. Oluşturulan bu kavramsal çerçeve sınıraşan su havzalarında gücün rolüne aktörlerin maddi ve söylemsel güç yetenekleri açısından eleştirel bir gözle bakan kavramsal çerçeveleri içermektedir. Ayrıca, güç kavramının aşağıdaki temel unsurlarını göstererek mevcut kavramsal çerçeveleri şu sıralanan hususlar çerçevesinde geliştirmektedir. a) skalar (düzeysel) dinamikler (aktörlerin bulunduğu ve birbirleriyle etkileşime girdikleri yer) ve bunun iktidarla bağlantısı ve b) çatışmalı/işbirlikçi hidropolitik ilişkiler açısından değerlerin ve normların rolü ve bunların güç kavramıyla olan bağlantısı. Bu nedenle, burada kullanılan ve detaylandırılan daha geniş bir güç kavramı, analistin gücün söz konusu aktörler arasındaki etkileşimlerini, çatışmalı ve işbirlikçi ilişkilerin sonucunu nasıl etkilediğini anlamasını sağlar. Analizin yapılmasında uluslararası ilişkiler teorilerindeki konstrüktivist (inşacı) yaklaşımlar ve bunun hidropolitikteki uygulamaları ve sınıraşan su politikalarına yönelik diğer eleştirel kavramsal yaklaşımlar kullanılmıştır. Çalışma çerçevesinde geliştirilen bu teorik çerçeve, hidropolitikte gücün anlayışını ve rolünü genişlettiği için mevcut kavramsal çerçevelere özgün bir katkı sağlar. Teorik çerçevenin Türkiye-Suriye hidropolitik ilişkilerine ve Ilısu Barajı'nın inşası konusunda muhalifler ve taraftarlar arasındaki ilişkilere uygulanması, ayrıca literatüre ampirik bir katkı da sağlamaktadır. Çalışma bağlamında yapılan analiz, güç dinamiklerinin yanı sıra çatışmacı ve işbirlikçi ilişkilerin farklı hidropolitik dönemlerde nasıl dramatik bir şekilde değiştiğini göstermektedir. Çalışma, ulusötesi baraj karşıtı aktivist ağların etkisini vurgulayarak, devlet dışı aktörleri analize dahil etmenin önemini göstermektedir. Çıkarılan birkaç sonuçtan biri, bu tür aktörlerin maddi güçten yoksun oldukları, ancak çıkarlarını karşılamak için söylemsel (fikirsel ve pazarlık) gücü çok etkili bir şekilde kullanabildikleridir.
Özet (Çeviri)
This study analyses Turkey's relations with states and non-state actors on transboundary water issues by examining hydropolitics at the inter-state and transnational layers from 1923 to 2011. The cases investigated are Turkish – Syrian relations primarily over the Euphrates and Tigris basin, and relations between opponents and proponents over the construction of the Ilısu Dam, which is currently underway. Turkey is fully engaged in its 'hydraulic mission', very extensively and rapidly 'developing' water resources throughout its territory. Some of these flows cross international borders, specifically the very heavily contested Euphrates and Tigris basin. This large basin has attracted considerable academic attention, notably in regards to Turkey's relations with downstream neighbours Syria, Iraq. Yet, the great bulk of the existing analysis falls prey to two broader weaknesses: a) it has narrowly applied the recently developed literature regarding the role of power in transboundary water politics, and b) it has also neglected or under-emphasised how non-state actors enrol in hydropolitical processes. Informed by deep investigation of the cases, the study develops and applies the distinct theoretical framework referred to as“An Enhanced Analytical Framework of Power in Hydropolitics”. The theoretical framework includes the conceptual frameworks that critically look at the role of power in transboundary water basins in terms of material and discursive power capabilities of actors. It also enhances the existing conceptual frameworks by demonstrating the following key elements of power: a) scalar dynamics (where actors are located and they interact with one another) and its linkage with power and b) the role of values and norms in terms of conflictual/cooperative hydropolitical relations and their linkage with power. Thus, the broader notion of power employed and elaborated upon here enables the analyst to understand how power influences the outcome of interactions, conflictual and cooperative relations between the actors in question. Constructivist approaches in the theories of international relations and its application to hydropolitics and other critical conceptual approaches to transboundary water politics have been used in making the analysis. The theoretical framework makes an original contribution to existing conceptual frameworks, as it widens understanding and role of power in hydropolitics. The application of the theoretical framework to Turkish-Syrian hydropolitical relations and relations between the opponents and proponents over the construction of the Ilısu dam provides an empirical contribution to knowledge. The analysis shows how power dynamics as well as conflictual and cooperative relations dramatically change in different hydropolitical eras. By highlighting the influence the transnational anti-dam activist networks, the study shows the relevance of including non-state actors into the analysis. One of the several conclusions drawn is that such actors lack material power but are able to use discursive (ideational and bargaining) power very effectively to meet their interests.