Kütahya ilinde bulunan saf ve karışık karaçam ormanlarında değişen humus tiplerinin morfo-fonksiyonel sınıflandırma ile belirlenmesi
Determination of changing humus types in pureand mixed black pine forests by morpho-functional classification in Kütahya
- Tez No: 845994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kütahya ili sınırları içerisinde yer alan ve karışık karaçam ormanlarında humus formlarının dağılımı belirlenmiştir. Humus formlarının dağılımı meşcere gelişim çağı ve karışımı ile değişmiştir. Tüm alanlarda amphi humus tipi baskındır. Orman türü ile ilgili olarak, sonuçlarımız saf karaçam ormanlarında gelişim çağlarına göre Eumacroamphi, Leptoamphi ve Pachyamphi formu baskın iken, Karaçam-Kayın ormanlarında Eumacroamphi, Karaçam-Sarıçam ormanlarında Eumesoamphi baskın formlar olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak humus formlarının dağılımını etkileyen en önemli faktörler ağaç türü, toprak pH'sı ve toprak faunasıdır. Elde edilen veriler karaçam ormanlarında Amphi humus formunun hakim olduğu saf karaçam meşcerelerinde OH(organik horizon) horizonunun inceliğinden dolayı Leptoamphi (OH < 1 cm) ile Eumacroamphi (OH ≥ 1 cm) humus formu, karaçam-kayın ve karaçam-sarıçam karışık meşcerelerinde göreceli kalın OH horizonu nedeni ile Eumesoamphi (OH < 3 cm) ve Pachyamphi (OH ≥ 3 cm) humus formları olduğu belirlenmiştir. Yapılacak diğer çalışmalarda yükselti basamaklarına göre humus formunun belirlenerek özellikle iklimin humus formları üzerindeki etkisi belirlenmeli ayrıca ölüörtü katmanlarının kimyasal içerikleri de belirlenerek humus formu ile ölüörtü katmanlarının kimyasal yapısı hakkında bilgiler elde edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The distribution of humus forms in pure and mixed larch forests in Çukurören, Kütahya was determined. Distribution of humus forms changed with stand development age and mix. Amphi humus type is dominant in all areas. Regarding the forest type, our results showed that Eumacroamphi, Leptoamphi and Pachyamphi were dominant in pure black pine forests according to their developmental ages, Eumacroamphi in Larch-Beech forests and Eumesoamphi in Larch-Scottish pine forests were determined. As a result, the most important factors affecting the distribution of humus forms are tree species, soil pH and soil fauna. The data obtained are due to Leptoamphi (OH < 1 cm) and Eumacroamphi (OH ≥ 1 cm) humus forms due to the thinness of the OH horizon in pure larch stands where Amphi humus form dominates in larch forests, and relatively thick OH horizon in larch-beech and larch-scotch pine mixed stands. Eumesoamphi (OH < 3 cm) and Pachyamphi (OH ≥ 3 cm) humus forms were determined. In other studies to be carried out, the humus form should be determined according to the altitude steps, and the effect of the climate on the humus forms should be determined.