Numerical and analytical study of some descent algorithms to solving fuzzy optimi̇zation problems
  1. Tez No: 846003
  2. Yazar: MOHAMMED MSALLAM MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR, PROF. DR. KHALİL KHUDHUR ABBO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bulanık doğrusal olmayan denklemler günlük yaşamın birçok yönü için çok önemlidir. Bulanık doğrusal olmayan denklemler, robotik ve akıllı araba endüstrilerinin yanı sıra mühendislik, bilimsel zorluklar, matematik, kimya, fizik, biyoloji, makine öğrenimi, derin öğrenme, regresyon sınıflandırması, bilgisayar bilimi, programlama ve yapay zeka alanlarında da çok önemlidir. Bulanık doğrusal olmayan optimizasyon sorunlarını çözmek için eşlenik gradyan tekniklerinin geliştirilmesi bu tezin odak noktasıdır. Eşlenik gradyan algoritmalarını kullanmanın amacı, denklemlerin veya test fonksiyonlarının minimum uç noktasını tanımlamaktır, dolayısıyla bulanık doğrusal olmayan optimizasyon sorunlarını çözmek için eşlenik gradyan algoritmaları geliştirmek bu tezde bizi ilgilendirmektedir. Optimizasyona genel giriş, optimizasyon koşulları ve sınırsız optimizasyonun tamamı ilk bölümde kapsamlı bir şekilde ele alındı. Bunu takiben, dik iniş yöntemi, eşlenik gradyan yöntemi ve quasiNewton yöntemi dahil olmak üzere farklı iniş yöntemlerini kısaca tartıştık. Ayrıca bulanık mantık ve temel tanımları da ele aldık.
Özet (Çeviri)
Fuzzy nonlinear equations are crucial to many aspects of daily life. Fuzzy nonlinear equations are crucial in the robotics and smart car industries, as well as in engineering, scientific challenges, mathematics, chemistry, physics, biology, machine learning, deep learning, regression classification, computer science, programming, and artificial intelligence. The development of conjugate gradient techniques to address fuzzy nonlinear optimization issues is the focus of this thesis. The purpose of employing conjugate gradient algorithms is to identify the minimal endpoint of equations or test functions, hence developing conjugate gradient algorithms to address fuzzy nonlinear optimization issues is of interest to us in this thesis. The general introduction to optimization, optimization conditions, and unrestricted optimization were all thoroughly covered in the first chapter. Following that, we briefly discussed different descent methods, including the steep descent method, conjugate gradient method, and quasiNewton method. We also dealt with fuzzy logic and basic definitions in it .