Yetişkinlerin çocukluk çağı travmatik yaşantılarının empati ve zenofobi (Yabancı düşmanlığı) düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between adults' childhood traumatic experiences and levels of empathy and xenophobia
- Tez No: 846147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerin çocukluk çağı travmatik yaşantıları, empati ve zenofobi (yabancı düşmanlığı) düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, uygun örnekleme yöntemi kullanılarak erişilen 596'sı kadın, 201'i erkek olmak üzere toplam 797 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada katılımcıların cinsiyeti, yaş grubu, ilişki durumu, Türkiye'de ikamet ettikleri bölge ve eğitim düzeyleri gibi demografik özellikleri hakkında bilgi edinmek için Kişisel Bilgi Formu, empati düzeylerini ölçmek amacıyla Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği (EDBÖ), çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeylerini belirlemek için Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), zenofobik tutum düzeylerini belirlemek için Yabancı Düşmanlığı (Zenofobi) Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Bağımsız Örneklem t Testi, Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between childhood traumatic experiences, empathy, and levels of xenophobia among adults was examined. The study group consisted of a total of 797 adult participants, accessed through a convenient sampling method, with 596 females and 201 males. To gather information about participants' demographic characteristics such as gender, age group, relationship status, region of residence in Turkey, and educational levels, a Personal Information Form was used. Empathy Quotient (EQ) was used to measure empathy levels, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33) was used to determine levels of childhood traumatic experiences, and Xenophobia Scale (XQ) was applied to assess xenophobic attitudes. Data from the study were analyzed using Independent Samples t-Test, Mann Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis Test, Pearson Correlation Analysis, and Multiple Regression Analysis.