İmar hukuku kapsamında imar suçundan kaynaklanan cezalar ve uygulamada yarattığı sorunlar
In the scope of zoning law punishments arise from zoning crime and practical issues they cause
- Tez No: 846150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE AKDAĞ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda yukarıda bahsettiğimiz kentlerin büyük çoğunluğunda artan kaçak yapıların yapılması neticesinde Türk Ceza Kanunu ve İmar Kanunu çerçevesinde incelenerek kişilere nasıl bir sorumluluk yüklediği konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda tezimizde iki bölüm yer almaktadır. İlk bölümde tez çalışmamızın konusu olan imar kirliliğine neden olma suçu açıklanırken öncelikle bazı temel kavramlardan bahsedilecektir. İmar kavramının genel anlamda tanımı, tarihsel gelişimi, imar hukukunun diğer hukuk dalları ile ilişkisi, dayandığı yasal kaynaklar, (3194 Sayılı İmar Kanunu, 2981 Sayılı Çevre Kanunu,775 Sayılı Gecekondu Kanunu,2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu ve ilgili diğer Kanunlar) ile imar planları ve türleri, yapı, bina ve ruhsat kavramları üzerinde durulacaktır. İmar Hukukuna ait kavramların hukuk sistemimizde hangi şekilde yer aldığı Yargıtay'ın bu kavramları ne şekilde değerlendirdiğine ilişkin kararları örneklendirilmiş, kavramların İmar Hukuku yanı sıra diğer kanunlarda hangi şekillerde değerlendirildiği ne ilişkin açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde imar kirliliğine neden olma suçunun ruhsatsız yapıların hangi durumlarda ruhsatsız hale geldiğinin, TCK kapsamında nasıl değerlendirildiği genel ceza hukuku içerisinde teşebbüs, iştirak ve içtima durumları çerçevesinde incelenmiş, imar kirliliği suçu işleyen kimsenin hangi sıfatla bu suçu işlediğinin hangi tür ceza sorumluluğu taşıdığı yine Yargıtay kararları ile örneklendirilerek durumu suçun mağduru suç konusu ve unsurları çerçevesinde bu suça imar barışının etkileri ele alınmıştır. Çalışmamızın amacı, İmar Kanunu ve Türk Ceza Kanunun, sistematik bir çerçevede uygulanması ile kaçak yapılaşmanın toplum üzerinde eylem ceza işleyişi ile mümkün olduğunca en aza indirgenmeye çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
People have been faced with the need for shelter since ancient times. With the icrease in population, this need has continued to grow. Consequently, structures that would meet people's housing needs began to be built. The growing structures formed buildings, and buildings gave rise to cities. This sitution has brought about some urban problems, such as environmental pollution and urban sprawl. Administrative units have been established for urban planning and cities have been established through various projects to ensure urban order. However, rapid population growth and migration from rural areas to cities have led to citizens attempting to meet their housing needs themselves. This situation has undoubtedly caused unplanned urbanization, particularly in large cities.In our study, the issue of the responsibilities imposed on individuals within the framework of the Turkish Criminal Code and the Zoning Code as a result of the construction of increasing illegal structures in the majority of the cities mentioned above is addressed. In this context, our thesis consists of two sections. In the first section, the basic concepts of Zoning Law are discussed, examples are given regarding how these concepts are evaluated by the Court of Cassation, and explanations are provided regarding how these concepts are evaluated in other laws besides Zoning Code. In the second section, the conditions under which unlicensed structures become illegal in relation to the offense of causing zoning pollution and how it is evaluated within the scope of the Turkish Penal Code are examined. The type of criminal liability of a person who commits the offense of zoning pollution is illustrated through examples of Court of Cassation decisions, and the effects of the amnesty for zoning violations on this offense are discussed within the framework of the victim, subject matter, and elements of the offense. The aim of our study is to minimize, to the greatest extent possible, the occurrence of illegal construction through the systematic application of the Zoning Law and the Turkish Criminal Code and the enforcement of penalties on society through criminal action.