Muhafazakâr ailelerin çocuk vizyonu
Child vision of conservative families
- Tez No: 846171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de aile, diğer tüm kurumlarla eş zamanlı olarak dönüşüm geçirmektedir ve toplumsal değişimlerle karşılıklı etkileşim halindedir. Son yıllarda, aile ve muhafazakârlık hem siyasetin hem hukukun hem kültür endüstrisinin ilgi odağı olmuştur. Aile ve muhafazakârlık birbirini beslerken, muhafazakârlığa ve aileye eleştirel yaklaşma durumunda öznelik kapasitesinin de ortaya çıktığı durumlar oluşmaktadır. Bu araştırma; muhafazakârlığın aile içindeki görünümünü ve işçi sınıfına mensup olan orta gelirli olan muhafazakâr ailelerin çocuklarının geleceğini nasıl şekillendirdiği sorusunu takip etmektedir. Araştırmanın problemi, Konya'nın Hüyük ilçesinde yaşayan orta gelirli muhafazakâr ailelerin çocuk vizyonunun nasıl olduğu üzerinedir. Bu konu ile ilgili literatür tarandığında ailenin dönüşümü hakkında örnekler mevcuttur. Fakat bu tezi özgün kılan muhafazakâr ailenin dönüşümüne odaklanması ve söz konusu çocukları olduğunda muhafazakâr ailelerin hangi saiklerle hareket ettiğine bakacak olmasıdır. Dünyada ve Türkiye'de kurumlar muhafazakârlaşırken Türkiye'deki ailelerin, laik/seküler öğelerle çocuklarını yetiştirme eğiliminde olduğu varsayımı ile yola çıkılması da araştırmayı özgün kılan bir bakış açısı içermektedir. Araştırma probleminin doğası gereği sahaya çıkılıp, yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapıldığı için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Toplanan veriler, eleştirel niteliksel analize tabii tutularak çözümlenmiştir. Araştırma sonunda; muhafazakârlığın tek biçimi olmadığı, mikro alanda bile çeşitli muhafazakârlıklar olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, muhafazakârlığın cinsiyetler ve kuşaklar arasında deneyimlenme/pratik edilme biçimlerinin değiştiği anlaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Muhafazakârlık, muhafazakâr aile, muhafazakâr ailelerin çocuk vizyonu
Özet (Çeviri)
In Turkey, the family transforms simultaneously with all other institutions and interacts with social changes. In recent years, the family and conservatism have been the center of attention in politics, law, and the culture industry. While the family and conservatism feed each other, there are situations in which the capacity of subjectivity emerges in the case of a critical approach to conservatism and the family. This research follows the appearance of conservatism in the family and how it shapes the future of the children of middle-income conservative families belonging to the working class. The research problem concerns the vision of children of middle-income conservative families living in the Hüyük district of Konya. When the literature on this subject is reviewed, there are examples of the transformation of the family. However, what makes this thesis unique is that it focuses on the transformation of the conservative family and looks at the motives of conservative families when it comes to their children. The assumption that families in Turkey tend to raise their children with secular/secular elements while institutions in the world and Turkey are becoming more conservative is also a perspective that makes the research unique. Due to the nature of the research problem, the qualitative research method was preferred since semi-structured interviews were conducted in the field. The collected data were analyzed by subjecting them to critical qualitative analysis. At the end of the research, it was seen that there is not only one form of conservatism; there are various conservatisms, even in the micro field. In addition, it was understood how conservatism is experienced/practiced change between genders and generations. Keywords Conservatism, conservative family, child vision of conservative families