İnme hastalarında nörofizyolojik yaklaşımların beyin morfometrisi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of neurophysiological approaches on brain morphometry in stroke patients
- Tez No: 846234
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KRESPİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada subkortikal lezyonlara bağlı üst ekstremite motor defisiti olan hemiparetik inme hastalarının erken dönem rehabilitasyonunda Bobath yaklaşımına ek olarak inhibe edici ve uyarıcı etkili Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) yöntemlerinin etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstinye Üniversitesi Liv Hospital Bahçeşehir Hatanesinde nöroloji servisinde tanı almış erken dönem 8 inme hastası oluşturmuştur Çalışma 3 gruptan oluşmuştur; her gruba Bobath fizyoterapi teknikleri 15 seans uygulanmıştır. 1. gruba plasebo TMU, 2. gruba ipsilateral uyarıcı TMU, 3. gruba ise kontralateral inhibe edici TMU hastaların primer motor kortekslerine 15'er seans uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında klinik motor ölçekler (Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği, Rivermead Mobilite İndeksi, Modifiye Rankin Skalası, Omuz Abduksiyon Parmak Ekstansiyon Skoru, Kol Hareketi Araştırma Testi ve Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirme Ölçeği) ile hastaların üst ekstremite motor becerileri değerlendirilmiştir ve aynı gün yapısal beyin görüntüleri kaydedilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası gri madde hacim değişiklikleri voksel temelli morfometri yöntemiyle tüm beyin için ve ilgi bölgesi temelli analizler ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Bobath ve TMU'nun bir arada uygulanmasının, hastalarda inme sonrası iyileşme sürecini desteklediğini ve mobilite ile üst ekstremite motor fonksiyonlarında iyileşme eğilimi oluşturduğunu göstermektedir. Voksel temelli morfometri sonuçlarında, tedavi sonrasında tedavi öncesine göre inhibe edici TMU grubunda ipsilezyonel superior frontal girusta gri madde hacminde azalma eğilimi gözlenirken, plasebo ve uyarıcı etkili TMU grubunda artış eğilimi gözlenmiştir (p=0,09). Plasebo grubunda gözlenen hacim artışı ve diğer faktörlerin etkilerini daha doğru yorumlayabilmek için daha geniş katılımcı örneklemiyle daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of combining the Bobath approach with inhibitory and stimulatory Transcranial Magnetic Stimulation (TMS) techniques in the early rehabilitation of hemiparetic stroke patients exhibiting upper extremity motor deficits caused by subcortical lesions. The study sample consisted of 8 early stroke patients diagnosed at the neurology department of Istinye University Liv Hospital Bahcesehir Clinic. The study was structured into three groups, with each group undergoing 15 sessions of Bobath physiotherapy techniques. Group 1 received placebo TMS, Group 2 received ipsilateral stimulatory TMS, and Group 3 received contralateral inhibitory TMS with 15 sessions applied to the patients' primary motor cortices. Before and after treatment, clinical motor scales (National Institutes of Health Stroke Scale, Rivermead Mobility Index, Modified Rankin Scale, Shoulder Abduction Finger Extension Score, Action Research Arm Test, and Fugl-Meyer Upper Extremity Assessment Scale) were used to evaluate the patients' upper extremity motor skills, and structural brain images were recorded on the same day. Changes in gray matter volume before and after treatment were evaluated for the whole brain and with region of interest-based analyses using voxel-based morphometry. The results indicate that the combined use of Bobath and TMS techniques can enhance the post-stroke recovery process, improving mobility and upper extremity motor functions in patients. In voxel-based morphometry results, we observed a trend of decreased gray matter volume within the ipsilesional superior frontal gyrus in the inhibitory TMS group after treatment compared to the pre-treatment state. In contrast, the placebo and stimulatory TMS groups displayed an increasing trend in gray matter volume (p=0.09). To gain a more comprehensive understanding of these volume changes in the placebo group and the potential effects of other factors, further research with a larger participant sample is required.