Evre B2 ve üzeri acvım kriterlerine sahip miksömatöz mitral kapak hastalığı bulunan köpeklerde tedavi süresince serum galectin-3 seviyelerinin tayini
Determination of serum galectin-3 levels during treatment in dogs with myxomatous mitral heart disease with stage B2 and above according to acvim criteria
- Tez No: 846347
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Galectin-3, kardiyak fibrogeneze katıldığı bilinen, ayrıca kalp yetmezliği ve kardiyovasküler mortalite insidansını tahmin etmek için kullanılan prognostik bir biyobelirteçdir. Köpeklerde dolaşımdaki Galectin-3 (GAL-3) konsantrasyonlarının araştırıldığı sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu tez çalışmasında; ACVIM kriterlerine göre Evre B2 ve üzeri Miksomatöz mitral kapak hastalığı (MMKH) olan ve daha önce tedavi uygulanmayan köpeklerde dolaşımdaki GAL-3 seviyeleri tedavi öncesi ve tedavi süresince takip edilerek, GAL-3 konsantrasyonu ile NT proBNP ve kardiyak Troponin I (cTn I) konsantrasyonları arasındaki korelasyonlar araştırıldı. Çalışmada 10'u sağlıklı olmak üzere, 25'i Evre B2 ve üzeri MMKH olan toplamda 35 köpek incelendi (B2 grubu n=10, C1 grubu n=10 ve C2 grubu n=5). Hasta köpeklerden tedavi öncesi kan örnekleri alındı. Tedavi sonrası periyodik aralıklarla fiziksel ve ekokardiyografik muayeneleri gerçekleştirildi. Her bir kontrolde kan örnekleri toplanarak (1. hafta, 4. hafta, 8. hafta) elde edilen kan serumlarında ELISA yöntemi ile GAL-3, NT-ProBNP ve cTn I analizleri yapıldı. Hastalardan elde edilen veriler kontrol grubundan elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Galectin-3 (GAL-3), a prognostic biomarker implicated in cardiac fibrogenesis, serves as a valuable indicator for predicting heart failure incidence and cardiovascular mortality. Nevertheless, there is a limited body of research concerning the assessment of circulating GAL-3 concentrations in canines. In this study, we systematically monitored circulating GAL-3 levels before and during treatment in dogs diagnosed with Myxomatous Mitral Valve Disease (MMVD) at Stage B2 and above, as per the American College of Veterinary Internal Medicine (ACVIM) criteria, who had not received prior treatment. Furthermore, we examined the correlations between GAL-3 concentration and the concentrations of NT-proBNP and cardiac Troponin I (cTnI). The study encompassed a total of 35 dogs, including 10 healthy dogs and 25 dogs at Stage B2 or above, categorized into B2 (n=10), C1 (n=10), and C2 (n=5) groups. Blood samples were collected from afflicted dogs before initiating treatment. Subsequent to treatment, physical and echocardiographic assessments were conducted at specific intervals (1st week, 4th week, 8th week), and GAL-3, NT-proBNP, and cTn I analyses were performed on the serum obtained via the ELISA method. Data derived from the patient group were compared to results obtained from the control group.