Odun esaslı levha ürünlerinin ebatlanmasında ortaya çıkan tozların ölçümü: Gaziantep ili örneği
Measurement of dust emerged in the sizing of wood-based board products: sample of Gaziantep province
- Tez No: 846486
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mobilya üretiminde genellikle çalışan personellerin makine başında işi öğrenmesi ve mesleki bir eğitime imkan verilmemesi kaza riskini artırmaktadır. Makinalar kullanılırken duruş bozuklukları, kullanılan keskin ekipmanlardan dolayı ellerin veya parmakların kesilmesi meydana gelebilmektedir. Mobilya imalatında ahşap malzeme kesilirken, şekil verilirken, baskıla yapılırken, zımparalanırken ve cilalanırken ortaya çıkan toz parçacıklarına maruz kalınmaktadır. Bu toz parçacıklarının büyüklüklerine göre çalışan da farklı etkiler gösterebilmektedir. Ahşap malzemeden kaynaklanan en önemli etki solunum yollarına zarar vermesi olarak bilinmektedir. Bu çalışmada 36 küçük ve orta ölçekli mobilya işletmesinde makine başında çalışan personele kişisel solunabilir toz ölçümü yapılmıştır. Kişisel solunabilir toz konsantrasyonu ölçüm sonuçlarının en yüksek ortalama değeri 3,69 mg/m3 olarak zımparalama makinesinde çalışan personelde tespit edilmiştir. Ortalama değerler incelendiğinde makine başında çalışanların sadece zımpara makinesinde çalışan personelin ACGIH mevzuat sınır değeri olan 3 mg/m3 değerini aştığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışan personellerin kişisel solunabilir toz konsantrasyonları değerleri Tozla Mücadele Yönetmeliğinin sınır değeri olan 5 mg/m3 değerini aşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In furniture production, personnel working on the machine generally learn the job and not providing professional training increases the risk of accidents. When using machines, posture disorders and cuts on hands or fingers may occur due to the sharp equipment used. In furniture manufacturing, we are exposed to dust particles that arise when wood material is cut, shaped, pressed, sanded and polished. Depending on the size of these dust particles, the employee may have different effects. The most important effect caused by wooden materials is known to damage the respiratory tract. In this study, personal respirable dust measurements were made for personnel working at the machines in 36 small and medium-sized furniture businesses. The highest average value of personal respirable dust concentration measurement results was determined as 3.69 mg/m3 in personnel working at the sanding machine. When the average values were examined, it was determined that only the personnel working at the machine and sanding machines exceeded the ACGIH legislation limit value of 3 mg/m3. As a result, it was determined that the personal respirable dust concentration values of the working personnel did not exceed the limit value of 5 mg/m3, which is the limit value of the Dust Combat Regulation.