Erkek infertilitesinde seminal plazma antisperm antikorları ile tiroid fonksiyon testleri arasındaki muhtemel ilişkilerin araştırılması
Study of the possible relations between seminal plasma antisperm antibodies and thyroid function tests in men infertility
- Tez No: 846487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BİLGİ KAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnfertilite erkek, reprodüktif çağda olan bir erkeğin bir yıl korunmasız düzenli ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşturamaması olarak tanımlanmaktadır. İnsanlarda infertilitenin % 40-50'sini oluşturur. Bu çalışmada hastalar 4 grupta toplanmıştır: 1. grup - Prednizolon grubu٫ 2. grup- Levotiroksin grubu, 3. grup- kontrol grubu٫ 4. grup- Levotiron ve Prednizolon grubu şeklinde belirlenmiştir. Grup 1'de sadece prednisolon alıp ovulasyon indüksiyonu yapılan hastalarda alınan ilacın Anti-T ve Anti-TPO üzerine anlamlı etkisi olmamıştır. Bu grupta biyokimyasal olarak gebe bırakabilme %16 oranında yüksek bulunmuştur. Grup 2'de hastalar tiroid hastalık tanısı olan ve uzun süredir levotiroksin alan olgular olup ovulasyon indüksiyonu süresince de ilaca devam etmişlerdir. Grup 3'te (kontrol grubu) hastalar ovulasyon indüksiyonu dışında ilaç hiçbir ilaç almamışlardır. Grup 4'te Anti-T ve Anti-TPO değerlerinde anlamlı azalma izlenmiştir (sırasıyla P=0,037 ve P=0,015). Her iki ilacın kombine şekilde kullanımı bu grupta biyokimyasal gebe bırakabilme oranlarını belirgin derecede düşürmüştür. Bu tez çalışmasında, infertil karşılaştırmayı saptanması, antikorları ile tiroid tonksiyon testleri arasındaki muhtemel ilişkilerin varlığının saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as a man in a reproductive age who cannot conceive despite having regular unprotected intercourse for one year. It accounts for 40-50% of infertility in humans. In this study, the patients were gathered in 4 groups: 1. group - Prednisolone group, 2. group - Levothyroxine group, 3. group - control group٫ 4. group - Levothyron and Prednisolone group. In group 1, the drug taken in patients who only received prednisolone and undergone ovulation induction had no significant effect on Anti-T and Anti-TPO. Biochemically, conceiving rate was 16% higher in this group. In group 2, patients were diagnosed with thyroid disease and were taking levothyroxine for a long time, and they continued to take the drug during ovulation induction. The patients in group 3 (control group) did not take any medication except ovulation induction. Significant decrease was observed in Anti and Anti-TPO values in goup 4 (P = 0.037 and P = 0.015, respectively). The combined use of both drugs significantly decreased the biochemical pregnancy rates in this group. In this thesis study, we aimed to examine various parameters that define and process in this type of infertility and to determine the presence of possible relationships between antibodies and thyroid function tests.