The acceptance of health information systems by senior citizens: A technology acceptance model (TAM)
Sağlık bilgi sistemlerinin yaşlı vatandaşlar tarafından kabulü: Bir teknoloji kabul modeli (TAM)
  1. Tez No: 846501
  2. Yazar: ŞEYMA YAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişen teknolojinin hayatımızın her alanına dahil olması, teknolojiye erişimi ve teknolojinin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Sağlıktan finansa kadar birçok alanda yoğun olarak yer alan teknolojilerin son kullanıcılar tarafından kullanımı ve kabulü, bu teknolojilere yapılacak yatırımların maliyetleri açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de yaşlı nüfus oranının artması, sağlık teknolojilerine yapılacak yatırımları artırmakta ve bu teknolojilere en çok ihtiyaç duyan yaşlı bireylerin teknoloji kullanımının belirleyicilerini, yaşa bağlı değişimlerin teknoloji ile etkileşimi nasıl etkilediğini anlama ve daha iyi teknoloji ürünlerinin nasıl sunulacağını belirleme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de çalışabilen veya aktif çalışma hayatı olan yaşlıların Sağlık Bilgi Sistemlerini kullanım ve kabul düzeylerini Teknoloji Kabul Modeli (TAM) çerçevesinde incelemek ve orta yaşlı yetişkinlerle karşılaştırma yapmaktır. Araştırma kapsamında yüz yüze ve çevrimiçi anket yöntemiyle ilk aşamada 221 yaşlı katılımcıdan veri toplanmıştır. İkinci aşamada orta yaşlı ve yaşlı bireylerin sistem kabul ve kullanımını karşılaştırmak amacıyla 56 orta yaşlı ve 50 yaşlı katılımcıdan veri toplanmıştır. Sağlık teknolojisi kullanımının ve kabul ya da reddinin ana etmenlerini daha iyi anlamak için 5 yaşlı vatandaş ile mülakat yapılmıştır. Araştırma modeli Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile test edilmiştir. Analiz sonucunda orta yaşlı bireyler ile yaşlı bireylerin sağlık bilgi sistemlerini kullanım ve kabul düzeylerinin hemen hemen aynı seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yaşlı kullanıcıların sağlık bilgi sistemlerinin nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını öğrenme konusunda ek desteğe ihtiyaçları vardır. Yaşlılara yönelik kullanıcı dostu arayüzlere olan ihtiyaç, yaşlı yetişkinlerin ihtiyaçlarına ve yeteneklerine özel olarak uyarlanmış teknoloji tasarlamanın önemini vurgulamaktadır. Buna daha büyük yazı tipleri, daha yüksek kontrast ve daha basit gezinme gibi özellikler dahildir. Tüm bu konularda yapılacak iyileştirmeler ile sistemin kullanımının bu teknolojiler yardımıyla ne ölçüde değiştirilebileceği gelecekteki çalışmalarla görülebilecektir
Özet (Çeviri)
The inclusion of developing technology in every aspect of our lives necessitates access to and use of technology. The use and acceptance of technologies, which are heavily involved in many fields from health to finance, by end users are essential in terms of the costs of investing in these technologies. The increasing rate of the elderly population in Turkey increases the investments to be made in health technologies, and the need to understand the determinants of technology use for older adults who need these technologies the most, how age-related changes affect interaction with technology, and determine how to introduce better technology products arises. The main purpose of this study is to examine the level of use and acceptance of Health Information Systems by senior citizens who can work or are active in working life in Turkey within the framework of the Technology Acceptance Model (TAM) and make a comparison with middle-aged adults. Within the scope of the research, data was collected from 221 elderly participants in the first phase by face-to-face and online questionnaire methods. In the second phase, data were collected from 56 middle-aged and 50 elderly participants in order to compare the system acceptance and use of middle-aged and elderly individuals. To better comprehend the main drivers of health technology use and acceptance or rejection, the interview was conducted with 5 senior citizens. The research model was tested with the Structural Equation Model (SEM). As a result of the analysis, it has been revealed that the use and acceptance levels of middle-aged individuals and senior individuals in health information systems are almost at the same level. In addition, elderly users need additional support in learning how to use health information systems effectively. The need for elderly userfriendly interfaces emphasizes the importance of designing technology that is specifically tailored to the needs and capabilities of older adults. This includes features like larger fonts, higher contrast, and simpler navigation. With the improvements to be made in all these issues, future studies can see to what extent the use of the system can be changed with the help of these technologies.