Vitiligo tanılı hastalarda benlik saygısı beden algısı ve içselleştirilmiş damgalanmanın sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Assesment of self-esteem body image and internalized stigma of vitiligo patiens and comparison with the control group
  1. Tez No: 846569
  2. Yazar: BARIŞ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ESRA KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı vitiligo hastalarında beden algısı, benlik saygısı ve içselleştirilmiş damgalanmanın sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması; bu parametrelerin vitiligo hastalığı ile aralarındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. ARAÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızın örneklemi, 61 vitiligo tanısı alan hasta grubu ile 61 sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktadır. Tüm katılımcılara araştırmada, sosyodemografik bilgiler için Sosyodemografik Veri Formu, depresyon anksiyete ve stres düzeylerini ölçmek için Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21), beden algısını değerlendirmek için Beden Algısı Ölçeği (BAÖ), benlik saygısını değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), içselleştirilmiş damgalanmayı değerlendirmek için İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Hasta ve kontrol grubuna ayrıca araştırmacı tarafından DSM-V için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) uygulanarak başvurudaki ek komorbid psikiyatrik tanılar değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda BAÖ vitiligo tanılı hastalarda sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. Depresyon, anksiyete ve stres skorları vitiligo hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. Çalışmamızda İDÖ ölçeği ve alt ölçek puanları vitiligo hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Çalışmamızda vitiligo grubunda DASS-21 ile İDÖ ölçeği arasında anlamlı düzeyde korelasyon bulunmuştur. SONUÇ: Çalışmamızda vitiligo tanılı hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre beden algısının daha olumsuz olduğunu, vitiligo tanılı hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre depresyon, anksiyete ve stres skorlarının daha yüksek olduğunu ve vitiligo tanılı hasta grubunda içselleştirilmiş damgalanmanın sağlıklı kontrol grubuna göre daha fazla olduğunu saptadık. Çalışmamız vitiligo tanılı hastalarda beden algısı, benlik saygısı ve içselleştirilmiş damgalanma düzeylerini sağlıklı kontrol grubuyla ilişkisini araştıran ilk çalışmalardandır. Vitiligo hastalarında damgalanma ile ilgili çalışmalar çok kısıtlıdır, çalışmamız bu konuda literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to compare body image, self-esteem and internalized stigma in vitiligo patients with the healthy control group and to reveal the relationship between these parameters and vitiligo disease. MATERIALS and METHODS: The sample of our study consist of 61 patients diagnosed with vitiligo and 61 healthy control groups. In the research on all data, the Sociodemographic Data Form was used for sociodemographic information, the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21) was used to measure anxiety and stress levels, the Body lmage Scale (BlS) was used to measure body perception, and the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) was used to measure self-esteem, the Internalized Stigma Scale (ISS) was used to assess internalized stigma. Additional comorbid psychiatric diagnoses at admission were evaluated by applying a structured clinical interview for DSM-V (SCID-5) to the patient and control groups by the researcher. RESULTS: In our study, BIS was found to be higher in patients diagnosed with vitiligo than in the healthy control group. DASS-21 total score and depression, anxiety and stress subscale scores were found to be significantly higher in vitiligo patients than in the control group. In our study, ISS scale and subscale scores were found to be higher in vitiligo patients than in the control group. CONCLUSION: In our study, we found that body image was more negative in the patient group diagnosed with vitiligo than in the healthy control group, depression, anxiety and stress scores were higher in the patient group diagnosed with vitiligo than in the healthy control group, and internalized stigma was higher in the patient group diagnosed with vitiligo than in the healthy control group. Our study is one of the first studies to investigate the relationship between body image, self-esteem and internalized stigma levels in patients diagnosed with vitiligo and the healthy control group. Studies on internalized stigma in vitiligo patients are very limited, but our study contributes to the literature on this subject.