Akut kolanjit tanılı hastalarda tiyol disülfid dengesinin incelenmesi ve hastalığın şiddeti ve klinik prognoz ile ilişkisi
Investigation of thiol disulfide balance in patients diagnosed with acute cholangitis and its relationship with the severity of the disease and clinical prognosis
- Tez No: 846568
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİTE KACAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Akut kolanjit safra yollarında staz ve enfeksiyon sonucu gelişen ateş, sarılık ve karın ağrısı ile karakterize klinik bir sendromdur. Akut kolanjit mortalitesi yüksek bir enfeksiyon olması sebebiyle hastalığın erken teşhisi, tedavisi önem taşımaktadır. Özellikle şiddetli akut kolanjit vakalarının ayrımının yapılması, tedavi yönetimini ve mortaliteyi etkilemektedir. Literatürü incelediğimizde akut kolanjit prognozunun değerlendirilmesi için belirteç araştırılmaları devam etmektedir. Tiyol grupları antioksidan kaskadının en önemli üyeleridir. Bu dinamik tiyol/disulfit homeostazı insan vücudunda apoptozis, antioksidan koruma, enzimatik reaksiyonların düzenlenmesi, detoksifikasyon ve hücre düzeyinde etkili olan sinyal iletişim mekanizmalarında çok önemli hayati fonksiyonlar görmektedir. Biz calısmamızda Tokyo kriterlerine göre ciddi (severe), orta akut(modare acut), hafif akut (mild acute) olarak ayrılan gruplarda oksidasyon/antioksidasyon dengesinin önemli göstergelerinden olduğu kanıtlanmıs olan thiol disülfit dengesinin hastalığın prognozu ve mortaliteye etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza akut kolanjit tanılı 176 hasta ve 90 gönüllü sağlıklı kişi dâhil edildi. Hastalardan hastanemize başvurusunda ilk 24 saat içerisinde karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, rutin tam kan tetkikleri alındı. Bu tetkikler sırasında hastalardan ayrıca EDTA'lı tüpe yaklaşık 4 cc kan alındı. Alınan numuneler hemen +4 °C'de 1500 devirde 10 dakika santrifüj edildikten sonra eppendorf tüpüne alınarak tiyol/disülfid tetkiklerinin çalışılmasına kadar -80 °C'de saklandı. Çalışma tamamlandıktan sonra numuneler uygun koşullar altında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'na gönderildi. Erel ve Neşelioğlu tarafından geliştirilen metod ile tiyol disülfid parametreleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda akut kolanjitli hasta grubuyla sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute cholangitis is a clinical syndrome characterized by fever, jaundice and abdominal pain as a result of bile duct stasis and infection. Since acute cholangitis is an infection with high mortality, early diagnosis and treatment of the disease is important. Especially the differentiation of severe cases of acute cholangitis affects treatment management and mortality. When we examine the literature, the search for markers to evaluate the prognosis of acute cholangitis continues. Thiol groups are the most important members of the antioxidant cascade. This dynamic thiol/disulfide homeostasis plays vital roles in apoptosis, antioxidant protection, regulation of enzymatic reactions, detoxification and signaling mechanisms at the cellular level. In our study, we aimed to investigate the effect of thiol disulfide balance, which has been proven to be one of the important indicators of oxidation/antioxidation balance, on disease prognosis and mortality in groups classified as Severe-Moderate Acute-Mild Acute according to the Tokyo criteria. MaterialsandMethods: Our study included 176 patients with acute cholangitis and 90 healthy volunteers. Liver and kidney function tests and complete blood tests were performed within the first 24 hours of admission to our hospital. During these examinations, approximately 4 cc of blood was also collected in an EDTA tube. The samples were centrifuged at 1500 rpm for 10 minutes at +4 °C, then placed in an Ependorf tube and stored at -80 °C until thiol/disulfide tests were performed. After the study was completed, the samples were sent to Ankara City Hospital Medical Biochemistry Laboratory under appropriate conditions. Thiol disulfide parameters were measured by the method developed by Erel and Neşelioğlu.