İstanbul'daki aile hekimi asistanlarının sık görülen dermatolojik hastalıklar hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendrilmesi
Evaluation of family physician assistants knowledge, attitudes and behaviors about common dermatologic diseases in İstanbul
  1. Tez No: 846574
  2. Yazar: MUHAMMED GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Birinci basmak sağlık kuruluşlarına başvurular her geçen gün artmakta ve hastaların birinci basamakta çalışan hekimlerden beklentileri de artmaktadır. Dermatolojik hastalıklar ile başvuran hastalar birinci basmağa başvuruların önemli bir kısmını oluşturmaktadır ve aile hekimleri bu hastalıkları yönetmekte çeşitli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Yaptığımız bu çalışmada birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışacak olan aile hekimi asistanlarının sık görülen dermatolojik hastalıklar hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel türde bir anket çalışması olarak 15.09.2023 – 15.10.2023 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, İstanbul'da bahsedilen Şehir Hastanesi ve Eğitim ve Araştırma Hastaneleri aile hekimliği asistanlarına internet ile ulaştırılarak doldurmaları sağlandı. Toplamda 62 sorudan ve 3 bölümden oluşan anketimizde, ilk bölümde katılımcıların sosyodemografik özellikleri ikinci bölümde öz değerlendirmeleri üçüncü bölümde ise bilgileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The number of applications to primary healthcare institutions is increasing day by day, and the expectations of patients from primary care physicians are also rising. Patients seeking care for dermatological conditions constitute a significant portion of primary care visits, and family physicians encounter various challenges in managing these conditions. In this study, our aim is to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of family medicine residents who will work in primary healthcare services regarding common dermatological conditions. MATERIAL and METHOD: Our study, conducted between September 15, 2023, and October 15, 2023, as a cross-sectional survey, involved reaching out to family medicine residents at the mentioned City Hospital and Training and Research Hospitals in Istanbul through the internet to have them complete the survey. The questionnaire, consisting of a total of 62 questions and divided into three sections, gathered information on participants'sociodemographic characteristics in the first section, self-assessments in the second section, and evaluations of their knowledge in the third section.