Sağlıklı genç yetişkinlerde alt ekstremitenin distal ve proksimal kas yorgunluğunun kasın mekanik ve viskoelastik özellikleri, ayak taban basıncı ile denge üzerindeki akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effect of distal and proximal muscle fatigue of the lower extremity on the mechanical and viscoelastic properties of the muscle, plantar pressure and balance
- Tez No: 846622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMAGÜL VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı alt ekstremitenin distal ve proksimal kas yorgunluklarının kasların mekanik ve viskoelastik özellikleri, ayak taban basıncı, denge üzerindeki akut etkilerini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çapraz tasarımla gerçekleşen çalışmaya, yaş ortalaması 27,03±4,53 (18-35 yıl) olan 26 (13E; 13 K) sağlıklı genç yetişkin birey alındı. İki yorgunluk protokolü dominant bacaklarda uygulandı; protokollerin öncesi ve sonrası mekanik ve viskoelastik özellikler (Myoton®Pro), basınç dağılımları (Sensor Medica pedobarografi), statik ve dinamik dengeleri (TecnoBody) değerlendirildi. Normal dağılım gösteren veriler Paired Sample, normal dağılım göstermeyen veriler Wilcoxon testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of distal and proximal muscle fatigue in the lower extremities on the mechanical and viscoelastic properties of muscles, foot plantar pressure, and balance. Materials and Methods: The study was conducted with a cross-sectional design, involving 26 healthy young adult individuals with a mean age of 27.03±4.53 years (ranging from 18 to 35 years). Among the participants, there were 13 females and 13 males. Two fatigue protocols were applied to the dominant legs. Mechanical and viscoelastic properties (assessed using Myoton®Pro), pressure distributions (measured by Sensor Medica pedobarography), and static and dynamic balances (evaluated with TecnoBody) were assessed before and after the fatigue protocols. Data with normal distribution were analyzed with Paired Sample, and data with non-normal distribution were analyzed with Wilcoxon test.