Finansal teknoloji firmasında cobıt uyum analizi: Bir denetim çalışması
Cobit compliance analysis in a financial technology company:An audit study
- Tez No: 846625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya çapında kamu ve özel sektör farketmeksizin bilgi teknolojilerinde (BT) yoğun bir artış yaşanmaktadır. Bu artışla birlikte kurumsal iş süreçleri BT ile bağımlı hale gelmiştir. Bu bağımlılık bir tarafa, kurumun öncelikleri ile BT önceliklerinin çatışması, BT risklerinin anlaşılamaması, kaynak israfı ve bitmeyen BT projeleri gibi ciddi sorunlar kavramın önemini ve kavram üzerindeki tartışmaları artırmıştır. BT yönetişimi, yönetim kurulu ve üst düzey yöneticilerin sorumluluğunda olan kurumsal yönetişimin ayrılmaz bir parçasıdır. BT yönetişimi liderlik ve organizasyonel yapıları içerir. Kuruluşun BT'sini sağlamak için kuruluşun stratejilerini sürdürür ve uyum sağlar. Aynı zamanda kuruluşun stratejileri ve BT arasındaki stratejik uyumu sağlar. BT yönetişimi dört kategoriye ayrılır. Bu boyutlar BT stratejisi, değer sunumu, risk yönetimi ve performans ölçümüdür.Kurum yönetimleri değişen iş ihtiyaçları ile başarıyı sağlamak için iç kontrol sistemlerini iyi organize etmelidir. Bunun en uygulanabilir hali bir çerçeve koymaktır. Bu bağlamda, çalışmada BT yönetişimi için kullanılan global model ve metodlar açıklanmıştır. COBIT ve ITIL bunlardan başlıcalarıdır. Blok zincir uygulamaları ile birlikte finansal teknoloji (fintek) yukarı yönde hareket almıştır. Finansal teknoloji, finans sektöründe yenilikçi ürün ve hizmetler sağlamak için teknolojinin uygulanmasıdır. Fintek pazarının gelişimi, çeşitli ve verimli finansal hizmetlerin sağlanmasında müşteri deneyimini geliştirerek tüketicilere yenilikçi çözümler sağlamıştır. Küresel mali krizler, sosyal medya, yapay zeka ve veri analitiği gibi çağdaş teknolojik yeniliklerin kullanımıyla birleştiğinde fintek yeni bir paradigmaya dönüşmüştür. Ayrıca fintek piyasası büyük bir hızla gelişip büyümektedir. Diğer organize piyasalardan farklı olarak düzenleme ve denetimleri çok yenidir. Bu ekosistemdeki girişimler de diğer piyasalar gibi işleyiş ve yapısal olarak denetlenmeli ve yaptırımı olmalıdır. Kontrol ve denetim için teknik gereksinimler şarttır. Bu gereksinimlerin yerine getirilmesi hizmet ve servis devamlılığı için de önemlidir. Bu çalışmada COBIT uyumluluk çalışması devam eden bir fintek firmasına uymakla yükümlü olduğu tebliğ kapsamında denetim uygulanmıştır. Uygulama sonucunda tespitler değerlendirilmiş ve COBIT ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Worldwide, there is an intense increase in information technology (IT) regardless of the public and private sectors. With this increase, corporate business processes have become dependent on IT. Apart from this dependency, serious problems such as the conflict between the priorities of the organization and IT, misunderstanding of IT risks, waste of resources and unfinished IT projects have increased the importance of the concept and the discussions on the concept. IT governance is an integral part of corporate governance, which is the responsibility of the board of directors and senior executives. IT governance includes leadership and organizational structures. Maintains and adapts the organization's strategies to ensure the organization's IT. It also ensures strategic alignment between the organization's strategies and IT. IT Governance falls into four categories. These dimensions are IT strategy, value delivery, risk management and performance measurement. Corporate managements should organize their internal control systems well to ensure success with changing business needs. The most viable form of this is to put a framework. In this context, the global models and methods used for IT governance are explained. COBIT and ITIL are the main ones. With the blockchain applications, financial technology (fintech) has taken an upward movement. Financial technology is the application of technology to provide innovative products and services in the financial industry. The development of the fintech market has provided innovative solutions to consumers by improving the customer experience in the provision of diverse and efficient financial services. When the global financial crises combined with the use of contemporary technological innovations such as social media, artificial intelligence and data analytics, Fintech has turned into a new paradigm. The fintech market is developing and growing at a rapid pace. Unlike other organized markets, their regulation and supervision is very new. Initiatives in this ecosystem, like other markets, should be functionally and structurally audited and sanctioned. Technical requirements for control and supervision are essential. Fulfilling these requirements is also important for service and service continuity. In this study, an audit was applied to a fintech company whose COBIT compliance work is ongoing, within the scope of the communiqué that it is obliged to comply with. As a result of the application, the determinations were evaluated and compared with COBIT.