The effect of heavy metals contamination on the quality and validity of grass carp (Ctenopharyngodon idella) caught from the Tigris River in Baghdad governorate, Iraq
Irak'ın Bağdat şehrinde Dicle nehrinden yakalanan ot sazanının (Ctenopharyngodon idella) kalitesi ve güvenilirliği üzerine ağır metal kirliliğinin etkisi
- Tez No: 846624
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN, PROF. DR. MOHAMMED SHAKİR MAHMOUD AL-BIDHANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÇalıĢmanın amacı, Bağdat vilayetinde Dicle Nehri boyunca farklı bölgelerden toplanan su örnekleri ve ot sazanı örneklerindeki ağır metal konsantrasyonunu belirlemektir. Bu alanların seçiminde endüstriyel ve insani faaliyet düzeylerinin yanı sıra çevredeki çevresel koĢullar da dikkate alınmıĢtır. Dicle Nehri boyunca kuzeyden güneye uzanan çeĢitli noktalarda on iki su örneği ve ot sazanı balığı toplanmıĢtır. Bu yerler arasında Medicine City, Al-Dora bölgesi ve Al-Rustamiya bölgesi bulunmaktadır. Su numuneleri üzerinde sıcaklık, pH, bulanıklık, tuzluluk seviyesi, toplam çözünmüĢ katı madde ve su akıĢ hızı gibi parametreler de dahil olmak üzere çeĢitli saha ve laboratuvar analizleri yapılmıĢtır. Bu ölçümlerin çoğunluğu çeĢitli lokasyonlarda beklenen aralıkta çıkmıĢtır. AraĢtırma; protein, kül, nem, yağ, karbonhidrat ve etin pH seviyesi gibi balıklardaki çeĢitli vücut bileĢenlerinin miktarlarının belirlenmesini kapsamıĢtır. AraĢtırma Dicle Nehri'nden alınan balık ve su örnekleri üzerinde yapılmıĢ ve demir (Fe), kurĢun (Pb), bakır (Cu), kadmiyum (Cd), kobalt (Co) ve civa (Hg) değerleri atomik absorpsiyon spektrometresinde ölçülmüĢtür. Balık kas dokusunda ve su örneklerinde bulunan ağır metal miktarlarında sırasıyla p≤0,05 ve p≤0,01 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiĢtir. KurĢun (Pb), bakır (Cu) ve demir (Fe) elementleri arasında p≤0,01, kobalt (Co) ve civa (Hg) arasında p≤0,05 anlamlılık düzeyinde anlamlı farklılıklar gözlenmiĢtir. ÇalıĢmada; Dicle Nehri boyunca incelenen sahalardaki avlanma yeri ve çevresel değiĢkenlerin ot sazanı balıketinin kimyasal özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiĢtir
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to determine the concentration of heavy metals in water samples and grass carp samples collected from different sites along the Tigris River in the governorate of Baghdad. The selection of these areas was based on their levels of industrial and human activity, as well as the surrounding environmental conditions. A thorough collection of twelve water samples and grass carp fish was conducted at several locations along the Tigris River, extending from north to south. These locations include Medicine City, the Al-Dora area, and the Al-Rustamiya area. Several field and laboratory analyses were performed on water samples, including parameters such as temperature, pH, turbidity, salinity level, total dissolved solids, and water flow speed. The majority of these measurements were within the expected range throughout the various locations. The research covered the determination of the quantities of diverse body components in fish, including protein, ash, moisture, fat, carbohydrates, and the pH level of the flesh. Research was done on fish and water samples from the Tigris River. An atomic absorption spectrometer was used to find out how much iron (Fe), lead (Pb), copper (Cu), cadmium (Cd), cobalt (Co), and mercury (Hg) were present. There were differences in the amounts of heavy metals found in fish muscle tissue and water samples that were statistically significant at p≤0,05 and p≤0,01, respectively. Significant differences were observed among the elements lead (Pb), copper (Cu), and iron (Fe) with a significance level of p≤0,01. Significant differences were observed between cobalt (Co) and mercury (Hg) at a significance level of p≤0,05. The findings of the study indicate that the fishing location and environmental variables at the examined sites along the Tigris River exerted a notable influence on the chemical characteristics of grass carp fish flesh.