Betonarme yüksek binalarda ayarlı kütle sönümleyicili kat tasarımı ve yapısal davranışa etkilerinin incelenmesi
Investigation on tuned mass damper storey design in reinforced concrete tall buildings and its effects on structural behavior
  1. Tez No: 846779
  2. Yazar: SELEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çok katlı yüksek yapıların dezavantajları olarak bildiğimiz rüzgâr ve depremin yapılara etkisini azaltabilmek için son dönemlerde kütle sönümleyicilerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasında; İstanbul'da bulunan 44 katlı örnek betonarme yüksek bir bina, kütle sönümleyici ile modellenmiş, 2018 Türk Bina Deprem Yönetmeliğine göre, kaydedilmiş deprem verileriyle analiz edilerek yapısal davranış bakımından sönümleyicisiz durumuyla karşılaştırılmıştır. Kütle sönümleyici, ETABS programında, kauçuk sismik izolatör olarak varsayılan yay elemanlarla mekanik kat ayrılarak modellenmiştir. Böylece mekanik kat kütle sönümleyicinin tasarımına dahil edilerek fazladan kütle ihtiyacı giderilmiştir. Kütle sönümleyici ile yapı arasındaki kütle ve frekans oranları için parametrik değerler kabul edilerek 11 deprem kaydı ile zaman tanım alanında analiz yapılmıştır. Yapının son katı ve modal yer değiştirmenin en yüksek olduğu 23. kattan alınan yer değiştirme değerlerinde kütle sönümleyicinin pozitif etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although many methods have been developed to reduce the effects of wind and earthquake, which we know as disadvantages of high-rise buildings, on structures, one of the most common is mass dampers. In this thesis, an existing 44-storey reinforced concrete highrise building in Istanbul was modelled with a mass damper. According to the 2018 Turkish Building Earthquake Code, it was analyzed with recorded earthquake data and compared with its current situation in terms of static and service. The mass damper is modelled in the ETABS program by separating the mechanical story with spring elements assumed as rubber seismic isolators. Thus, the need for extra mass is eliminated by including the mechanical floor mass damper in the design. By accepting parametric values for the mass and frequency ratios between the mass damper and the structure, 11 earthquake records in the time history were analyzed. It has been observed that the mass damper positively affects the displacement values taken from the top floor of the building, and the 23rd floor, where the modal displacement is the highest.