Güçlendirilmiş bir betonarme yapının tbdy 2018'e göre mod toplama yöntemi ı̇le ı̇ncelenmesi
Exami̇nation of a strengthened reinforced concrete structure using the mode addition method according to tbdy 2018
- Tez No: 846799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, güçlendirilmiş bir betonarme yapının TBDY 2018'e göre mod toplama yöntemi ile incelenmiştir. Yapının modellenmesinde ve analizinde, bilgisayar destekli yapı analiz programı olan SAP2000 kullanılmıştır. Modellenen yapı dört katlı asimetrik bir okul binasıdır. Analiz için gerekli olan deprem kayıtları PEER Ground Motion Database'den alınmıştır. Yapılan bu analizlerde yapıya perde eklenmesinin yapıya etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde doğrusal ve doğrusal olmayan analiz yöntemleri anlatılmıştır. Çalışmanın konusu olan zaman tanım alanında analizin tanımı yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde analiz için gerekli olan gerçek deprem ivme kayıtlarının tanımlamaları yapılmıştır. Bu deprem ivme kayıtları çeşitli istasyon ve bölgelerden seçilmiştir. Her bir ivme kaydının büyüklüğü, yeri, zamanı ve verdiği zararlar incelenmiştir. Ayrıca TBDY'de belirtilen deprem kayıtları seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde yapılarda oluşan hasarların sebepleri incelenmiştir. Ayrıca mevcut betonarme yapılara uygulanan güçlendirme çeşitleri irdelenmiştir. Kolonlar ve kirişlere uygulanan mantolama, lifli polimer sargı (FRP) ve yapıya perde eklenmesi ile yapılan güçlendirme incelenmiştir. Dördüncü bölümde incelenen okul yapısının modellenmesi ve yapının özellikleri verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde modellenen yapıların analizi yapılmıştır. Sonuç olarak üç farklı yapısal modele (ana model, perde duvar ile güçlendirilen yapı modeli ve kolon kesitleri büyütülen yapı modeli) kullanılan yirmi iki farklı deprem kaydı etkitilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre perde duvar eklenen yapıdaki deplasmanlarda yaklaşık olarak %44,2'lik bir azalma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a reinforced reinforced concrete structure was examined with the mode summing method according to TBDY 2018. SAP2000, a computer-aided building analysis program, was used in the modeling and analysis of the structure. The modeled structure is a four-storey asymmetrical school building. The earthquake records required for the analysis were taken from the PEER Ground Motion Database. In these analyses, the effect of adding curtains to the structure was examined. In the second part of the study, linear and non-linear analysis methods are explained. The analysis was defined in the time domain, which is the subject of the study. In addition, in this section, the definitions of real earthquake acceleration records required for analysis are made. These earthquake acceleration records were selected from various stations and regions. The magnitude, location, time and damage caused by each acceleration record were examined. In addition, the issues that should be taken into consideration when selecting earthquake records specified in TBDY are mentioned. In the third section, the causes of damage to buildings were examined. Additionally, the types of reinforcement applied to existing reinforced concrete structures were examined. The reinforcement made by sheathing applied to columns and beams, fibrous polymer wrapping (FRP) and adding shear walls to the structure were examined. In the fourth chapter, modeling of the examined school structure and the characteristics of the structure are given. Finally, in the fifth section, the modeled structures were analyzed. As a result, these earthquakes were affected by twenty-two different earthquake records used and three different structural models (main model, building model reinforced with shear walls, and building model with enlarged column sections). According to the analysis results, an approximately 44.2% decrease in displacements in the structure with a shear wall added was observed.